Web Analytics

Путін готує обґрунтування нового витка військової агресії — Порошенко

Президент України Петро Порошенко домовився зустрітися із переможцем виборів Володимиром Зеленським найближчим часом. Він пропонує скоординувати зусилля щодо позиції України відносно Росії. 

Про це він сказав сьогодні у своєму зверненні. 

«Як чинний глава держави щойно подзвонив до Володимира Зеленського і привітав його з офіційними результатами виборів, які сьогодні оголосила Центральна виборча комісія. Всі міжнародні спостерігачі визнали їх чесними, прозорими і демократичними», — сказав Петро Порошенко

Він висловив сподівання, що політика нового президента відповідатиме стратегії України на членство в Європейському Союзі та НАТО.

«Але що треба зробити негайно, так це продемонструвати єдину українську позицію в той час, коли раздаванням паспортів на окупованих територіях Кремль здійснює черговий етап гібридної війни проти України. В такий спосіб Путін готує обґрунтування нового витка військової агресії під приводом нібито захисту прав громадян Російської Федерації. Росія заслуговує на істотне посилення санкцій проти неї. І це питання буде головним, чому я присвячу останні тижні своїх президентських повноважень. Але продовжити і завершити вирішення цієї проблеми — це вже відповідальність нового президента. Тому вважаю, що ми мали б скоординувати наші зусилля. Суперництво на виборах залишилося в минулому», — сказав Порошенко. 

«Володимир Зеленський і я під час телефонної розмови домовилися зустрітися найближчим часом», — підсумував він. 

24 квітня президент Російської Федерації Володимир Путін підписав указ, який спрощує порядок отримання громадянства РФ мешканцями «окремих районів Донецької та Луганської областей». 25 квітня Путін сказав про «гуманітарний характер» цих дій та порівняв зі світовою практикою, навівши приклад Польщі, яка видає карти поляка, видачу паспортів Угорщиною та Румунією. 

Володимир Зеленський у заяві на Facebook 27 квітня порадив російській владі «даремно не витрачати час, намагаючись спокусити громадян України паспортами РФ».

«Можливо, і знайдеться хтось, хто й досі перебуває під впливом пропаганди. Можливо, хтось зробить це заради заробітку або ховаючись від кримінальних розслідувань. Ми навіть можемо надати Володимиру Путіну перелік тих громадян України, яким у найближчий час стане дуже некомфортно у країні, яку вони цинічно грабували, зловживаючи високими посадами. Нехай Росія знову вирішує, де найбільше їй потрібні такі «професіонали» — у Ростові чи Магадані. Але відмінність України, зокрема, полягає у тому, що ми, українці, маємо у своїй країні свободу слова, і вільні ЗМІ, і інтернет. Тому ми чудово знаємо, що російський паспорт надає насправді», — йдеться у заяві.

У цьому переліку він навів «права» бути заарештованим за мирний протест, не мати вільних та конкурентних виборів, забути про наявність природних прав та свобод людини.

«Ми будемо надавати українське громадянство представникам усіх народів, які страждають від авторитарних та корумпованих режимів. У першу чергу — росіянам, які сьогодні страждають чи не найбільше, — зазначено в дописі. — ...Я ще раз наголошую, що готовий до переговорів. Я сподіваюсь, що на найближчий зустрічі у Нормандському форматі Росія продемонструє готовність до деескалації».

29 квітня, відповідаючи на питання представників ЗМІ, президент РФ сказав: «Ми не тільки людям, які проживають в ЛНР та ДНР, надаємо такий спосіб отримання нашого громадянства, ми взагалі думаємо про те, щоб надавати у спрощеному порядку громадянам України наше громадянство». 

29 і 30 квітня російські ЗМІ повідомили про початок роботи у тестовому режимі центрів видачі паспортів РФ мешканцям самопроголошених «ЛНР» та «ДНР» на території Ростовської області. 

Міністерство закордонних справ України висловило протест у зв’язку із відкриттям таких центрів.  

«У цьому зв’язку, вчергове наголошуємо, що згадані міжнародно-протиправні діяння Кремля грубо порушують державний суверенітет і територіальну цілісність України. Своїми діями Росія наочно демонструє свою абсолютну зневагу до норм і принципів міжнародного права. Свідомо обравши курс на ескалацію, Російська Федерація також фундаментально підриває Мінські домовленості, стороною яких вона є», — йдеться у заяві МЗС України. 

Рішення Кремля «є юридично нікчемними та не визнаються Україною», зазначили в МЗС та закликали міжнародних партнерів не визнавати документи, видані РФ мешканцям тимчасово окупованих територій, а також посилити політико-дипломатичний тиск на Кремль.