Web Analytics

Правозахисників не пустили у колонію в Харкові, засуджені розповіли про тортури

Адвокати Харківської правозахисної групи 2 і 3 січня зібрали свідчення про тортури і нелюдське поводження до засуджених у Олексіївській колонії №25. Після учорашнього повідомлення про групову непокору правозахисники спробували потрапити до колонії знову, але їх не пустили. 

Заяви від засуджених 2 і 3 січня зібрали адвокати ХПГ Геннадій Токарев, Таміла Беспала та Володимир Глущенко, повідомляється на сайті Харківської правозахисної групи.

Люди, які відбувають покарання в Олексіївській колонії, розповіли представникам організації про зґвалтування, побиття, понаднормову, безоплатну виснажливу працю. 

«Ґвалтували дерев’яною палкою, зв’язали і покинули на сім діб без води та їжі… Про ці та інші тортури розповіли представникам ХПГ засуджені, що відбувають покарання в Олексіївській колонії №25. 3 cічня працівники ХПГ зібрали два десятки заяв про страшні злочини, але бажаючих розповідати було ще більше. Ув’язнені однієї з найстрашніших установ України нарешті заговорили. Аж ось новина: в колонії попереджено бунт. Сьогодні правозахисників та помічників народних депутатів не пустили на територію установи. Хоч це і порушує українські закони», — повідомляє Харківська правозахисна група. 

«Крім того, люди скаржилися, що адміністрація закладу через добровільних помічників постійно вимагає у засуджених гроші», — пише ХПГ.  

За інформацією організації, кілька місяців тому Олексіївською колонією зацікавился правоохоронні органи — розслідували корупцію, а наприкінці грудня начальнику оголосили підозру, його обов’язки виконував перший заступник. 

«Бажаючих дати свідчення вистачило б ще на кілька візитів. Але у ДКВС, схоже, вирішили, що настав час діяти. Щойнопризначеного в.о. начальника колонії швиденько перевели до іншої установи, поставивши на його місце сторонню людину. Крім того, позбавилися співробітника, який, за словами засуджених, знущався з них найбільше: старшого оперуповноваженого Гарькавого», — пише ХПГ. 

Після повідомлення Адміністрації Державної кримінально-виконавчої служби України про «групову непокору» засуджених правозахисники спробували потрапити до колонії 9 січня. Однак отримали відмову: 

«Спочатку адміністрація не пускала їх через те, що «не в змозі забезпечити достатню охорону», адже на території колонії вже перебував представник Уповноваженого з прав людини в східних областях Сергій Краснопьоров. Втім, навіть ознайомитися з особовими справами, що зберігаються не на території колонії, а в спецчастині, правозахисникам не дозволили».

ХПГ також цитує чоловіка, звільненого з колонії 9 січня: 

«Там повна колонія людей у масках у повному спорядженні. Нас о третій ночі всіх у трусах витягли, кинули в штабі на першому поверсі і примусили повзти на пузі до другого поверху. У деяких хлопців руки були в кайданках за спиною. У мене навіть коліна обдерті, плече обдерте... Ми пролежали з третьої ночі до обіду пикою в підлогу, руки за спиною. Нас примусили написати пояснювальні, ніби ми перешкоджали обшуку, після чого на нас одягнуті кайданки… Попереджали, щоб я нічого не казав, а то мені буде гаплик...».


8 січня Адміністрація ДКВС повідомила, що засуджені готували протиправні дії «за допомогою криміналітету з волі, а також окремих зв’язаних з криміналітетом так званих громадських та правозахисних організацій». У колонії провели обшук, і через «чинення фізичного опору персоналу та невиконання законних його вимог, перешкоджанню проведенню обшуку, проявами буйства» до окремих засуджених застосували фізичну силу та кайданки. Під час обшуку у засуджених вилучили «ряд заборонених предметів, у т.ч. три мобільних телефони».