Web Analytics

Обшуки, тимчасові доступи, експертизи: як поліція шукає тих, хто повалив Жукова

Пізно ввечері 13 червня слідчі прийшли додому до двох харків’ян з обшуками в рамках розслідування повалення пам’ятника Жукову.

Поліцейські прийшли до В’ячеслава Дуди та Максима Зінченка, повідомив харківський активіст Валентин Бистріченко.

Увечері він наживо транслював події з квартир, куди прийшли слідчі. На підтримку Дуди та Зінченка разом з Бистріченком приїхали кілька десятків людей.

На одному з відео ймовірно представник слідчої групи сказав, що прийшли з обшуком, за санкцією суду:

«Ми прийшли за ухвалою суду з приводу проведення обшуку. Ми шукаємо знаряддя скоєння кримінального правопорушення. Якого? Повалення бюсту, пам'ятника Жукову… Проводиться досудове розслідування. Ми направили всі запити у державні установи. Призначили судову експертизу, в тому числі мистецтвознавчу експертизу…». 

У відділі комунікації Головного управління Нацполіції у Харківській області сьогодні вранці підтвердили:

«Харківська поліція провела обшуки в рамках кримінальних проваджень, відкритих за фактами подій 2 червня. 13 червня 2019 року в рамках  кримінальних проваджень слідчими були проведені слідчі дії за адресами проживання двох громадян. Слідчі дії були здійснені відповідно до рішення суду».

Що саме шукали і чи вилучалось щось, у поліції не повідомляють. 

В’ячеслав Дуда називає прихід слідчої групи свавіллям.

«Показали документи, процесуально буде адвокат розбиратися, я в цьому не розбираюся, — сказав Дуда кореспонденту «МедіаПорта». — Це свавілля міської влади і поліції — вриватися додому до порядного громадянина».

Дуда підтвердив, що 2 червня був біля постаменту під час повалення Жукова, але участі у знесенні не брав.

«Я був. Громадський порядок, нічого не порушував», — сказав Дуда.

На питання про «знаряддя» Дуда відповів: «Ні, не маю, мені шкода, що не маю, краще мав би. Я тільки підтримую хлопців, які це зробили».

З Максимом Зінченком, до якого напередодні теж прийшли з обшуком, «МедіаПорту» зв'язатися поки не вдалося. За словами Дуди, під час подій 2 червня біля бюсту Жукова Зінченка взагалі не було: «Він був в радіусі 10 км від нього». 

Біля Немишлянського райвідділку поліції сьогодні проходить акція протесту. 

Постамент пам'ятника після повалення

Після повалення пам’ятника поліція порушила два кримінальних провадження — за ч. 2 ст. 296 (хуліганство) та ч. 2 ст. 345 (погроза або насильство щодо працівника правоохоронного  органу).

З ухвал Фрунзенського районного суду за період 5-11 червня, доступних у Єдиному реєстрі судових рішень, відомо, що в рамках провадження про хуліганство призначено з десяток судових експертиз — хімічних, дактилоскопічних, мистецтвознавчих, молекулярно-генетичних.

Слідчі передали експертам на дослідження вилучені з місця події речі: коробку з фрагментами плитки із нашаруваннями речовини зеленого та темно-бурого кольору, паперовий конверт з тампонами зі змивами зеленого та темно-бурого кольору, предмет циліндричної форми помаранчевого кольору, коробку з об'єктом циліндричної форми з нашаруванням кіптяв, паперовий конверт зі змивом кіптяви з пустотілої частини пам`ятника, полімерний пакет темного кольору з написом «PHILIPP», недопалок цигарки жовтого кольору з написом «LPREP».

На вирішення експертів поставили низку питань, зокрема: 

  • «До якої речовини відносяться нашарування зеленого та темно-бурого кольору на фрагментах плитки у кількості 7 штук?»
  • «До якої речовини відноситься змиви, зроблені за допомогою марлевого тампону з обличчя пам`ятника, які поміщені в білий паперовий конверт?» 
  • «Чи є на представленому об`єкті (предметі циліндричної форми помаранчевого кольору) сліди пальців рук (долоні)? Якщо є, чи придатні вони для ідентифікації особи?»
  • «Чи є на наданому на дослідження об`єкті клітини з ядрами? Якщо так, то чи можливо встановити їх генетичні ознаки (ДНК-профіль)?»
  • «До якої речовини відноситься кіптява на об`єкті циліндрової форми? Якої речовини відноситься змив кіптяви з пустотілої частини пам`ятника?»
  • «Чи є на представленому об`єкті (полімерному пакеті темного кольору з написом «PHILIPP») сліди пальців рук (долоні)? Якщо є, чи придатні вони для ідентифікації особи?»

За результатами судово-мистецтвознавчих експертиз слідство хоче отримати відповіді: 

  • про «вартість реставраційних відновлюваних робіт пам`ятника Г ОСОБА_1 К. Жукову, охоронний номер пам`ятника 2505, виготовлений з матеріалу бронзи та граніту, був споруджений у 1995 році»
  • «Чи представляє пам`ятник ОСОБА_1 Жукова культурну чи історичну цінність?»

Суд також надав поліції дозволи на тимчасовий доступ до інформації, яка знаходиться у володінні операторів мобільного зв’язку:

«Слідчий вказує, що для встановлення всіх обставин вчиненого кримінального правопорушення, а також осіб, причетних до вчинення даного злочину необхідно отримати інформацію про телефонні дзвінки абонентських номерів сім-карток, які здійснювались через дані радіорозвідки...».

Читайте також: В Мінкультури прокоментували ситуацію щодо харківського пам’ятника Жукову