Web Analytics

Обмеження, послаблення і адаптивний карантин: що вирішив уряд

Український уряд на засіданні 4 травня вніс зміни до постанови про запобігання поширенню коронавірусної інфекції. Карантин продовжено до 22 травня. Але послаблення розпочнуться вже за тиждень. З 11 травня в Україні частково дозволять торгівлю, відновить роботу малий і середній бізнес. Кабмін дає більшу свободу регіонам — які заходи вводити, мають вирішувати на місцевому рівні з урахуванням показників захворюваності. 

«Головне — не розслаблятися» 

Ситуацію із захворюваністю на коронавірус в Україні прем'єр-міністр України Денис Шмигаль назвав контрольованою. З його слів, прогнози Кабміну справджуються — на початку травня відбувається пік. 

«Ми наближаємося до так званого помірного плато, коли ситуація є рівною і не має різкого зростання. Ми рухаємося за оптимістичним прогнозом розвитку епідемії в Україні. Діапазон захворілих за останній тиждень коливається від 400 до 550. І зараз, коли ми вийшли на фінішну пряму, головне не розслаблятися», — сказав Шмигаль. 

Україна орієнтується на рішення Всесвітньої організації охорони здоров’я, яка продовжила дію глобального режиму надзвичайної ситуації.

«Тому для нас так само пом'якшення карантину не означає його повне зняття. Карантин буде продовжений зараз до 22 травня. Далі ми будемо дивитися, як буде рухатися пандемія у світі, і як буде відбуватися коливання цієї кривої захворюваності у нас в Україні», — заявив прем’єр-міністр. 

Пом’якшувати карантин урядовців підштовхнули підприємці. З представниками бізнесу, за словами Шмигаля, протягом останнього тижня і вихідних детально спілкувалися.

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль. Фото: kmu.gov.ua

Саме на вікенд підприємці активно пікетували у Києві. Біля Офісу президента влаштували ланч-мітинг: подвір’я адміністрації глави держави перетворилося на літній майданчик кафе. 

Кому дозволять працювати

За інформацією голови уряду, з 11 травня в Україні будуть відкриті: 

▪️ парки, сквери, зони відпочинку;

▪️ салони краси, перукарні;

▪️ оптова і роздрібна торгівля непродовольчими товарами, окрім зон розваг та харчування, дитячих зон в ТРЦ;

▪️ заклади громадського харчування на виніс;

▪️ літні майданчики кафе та ресторанів просто неба в закладах, зареєстрованих як оператори потужності;

▪️ музеї, бібліотеки;

▪️ тренування в командних та індивідуальних видах спорту для професійних спортсменів;

▪️ сервіс побутової техніки;

▪️ стоматологи, аудитори, адвокати, нотаріуси тощо.

Під час обговорення змін до постанови урядовці вносили зауваження. Документ вирішено допрацювати упродовж двох днів. До 11 травня глава уряду закликав українців дотримуватися обмежень, як і раніше.

«Це не тільки заклики уряду, а і наших лікарів, які зараз фактично на передовій. Передчасне або хаотичне послаблення карантину буде означати, що зусилля всіх українців, всіх нас були даремними, і ми два місяці просто втратили дарма», — сказав Шмигаль. 

Порушення карантину: статистика МВС

За останній час поліцейські в Україні склали 10 300 адмінпротоколів про порушення карантину, повідомив глава МВС Арсен Аваков.

Правоохоронці перевірили мережі супермаркетів, в тому числі будівельні, які продовжували працювати попри карантин. За словами Авакова, поліція фіксувала випадки торгівлі у ТЦ не передбаченими карантином товарами. За статистикою МВС, щодо супермаркетів склали 94 адмінпротоколи.

Окремо Аваков навів статистику щодо порушення роботи закладів харчування. У переліку ресторанів, що порушували карантин, — заклад «Велюр», пов’язаний із нардепом від «Слуги народу» Миколою Тищенком. Матеріал про те, як ресторан обслуговує клієнтів під час карантину, нещодавно опублікував проєкт «Бігус.інфо».  

«В цілому перевірка встановила майже по кожній області порушення. Маємо в лідерах, як це не дивно, Рівненська область. 26 випадків, коли у нас працювало з порушеннями кафе чи ресторани. Донецька — 17, Харківська — 14, Запорізька — 12 і так далі. В тому числі ресторани в місті Київ: «Виноградний хутір», «Мон шер», «Велюр», «Фабіус». Всі ці ресторани порушували, на наш погляд, вимоги карантину, має місце адміністративні протоколи. Вважаю, що суди нас підтримають в цьому. Зараз всі ці заклади зачинені і виконують наші вимоги», — сказав Аваков. 

Водночас у карантинний період в МВС відмічають зниження кількості злочинів в Україні. 

«Умисні вбивства зменшилися на 36%, тяжкі тілесні ушкодження на 68%, на 30% зменшилися розбої, на 50% пограбування, крадіжки — на 41%. Шахрайства, хуліганства та інше — все зменшилося!», — сказав Аваков. 

Повноваження регіонам і відповідальність на місцях

Кабінет міністрів вводить поняття адаптивного карантину. Передбачається, що місцева влада зважатиме на показники захворюваності коронавірусом і самостійно ухвалюватиме рішення, що відкривати, а що ні.

«Це коли у нас є деякі області, та ж Чернівецька, Івано-Франківська, в яких дуже високий рівень захворюваності і дуже велика кількість хворих реєструється кожного дня. Звичайно, ми не можемо собі дозволити відкриття таке саме, як це відбувається в інших областях. І ми вважаємо, що треба вводити механізм адаптивного карантину. Тобто якщо десь ми відкриваємо більшу так звану палітру закладів торгівлі, то десь це повинно бути менше. Я думаю, що тут буде відповідне розуміння в тому числі місцевої влади», — сказав міністр охорони здоров'я Максим Степанов.

В разі збільшення хворих обмеження посилюватимуть, сказав глава МОЗ.

Міністр охорони здоров'я Максим Степанов

«У кожному випадку голови районних адміністрацій чи обласних, мери міст, глави ОТГ повинні мати своє рішення і свою відповідальність», — зазначив глава МВС Арсен Аваков.  

За словами прем’єра, в регіонах мають відбутися комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій.

«Необхідно буде провести комісії ТЕБ і НС в областях, провести нашу національну комісію і прийняти рішення в залежності від тієї ситуації, яка буде на день 11 травня в тих трьох областях-лідерах, прийняти рішення щодо запровадження окремих карантинних обмежень для тих регіонів, де епідеміологічна ситуація відрізняється, є гіршою, ніж в цілому по країні. І це так званий адаптивний механізм карантину, яким ми будемо користуватися очевидно протягом цього року, в залежності від того, як буде коливатися ситуація в різних містах, селах, селищах, регіонах», — сказав Денис Шмигаль.

Головний державний санітарний лікар Віктор Ляшко назвав епідситуацію в Україні «достатньо напруженою», такою, що протікає стабільно, але без вираженої тенденції до зниження.

«Починаючи з кінця квітня, у нас спостерігається стабільне зростання кількості підтверджених випадків у найбільш населених областях: Дніпропетровській — на 30%, Харківській — на 40% і в Одеській області. Захворюваність у перерахунку на 100 тисяч населення, як і раніше, залишається найвищою у Чернівецькій, Івано-Франківській, Тернопільській і Рівненській областях», — повідомив Ляшко. 

Серед критеріїв, які мають враховувати місцеві комісії, — рівень захворюваності на 100 тисяч населення, завантаженість лікарень, кількість хворих у відділеннях інтенсивної терапії тощо, сказав Степанов. 

«Ці критерії достатньо чіткі. Я вважаю, їх треба прийняти одного разу, а потім вже рішеннями ТЕБ і НС, щоб воно приймалося суто об'єктивно», — сказав він.

Діалог з місцевою владою: «Не місце для політики»

В разі смертності від коронавірусу на рівні 2-3% в Україні можуть померти 1,2 млн людей, сказав під час засідання уряду голова «Асоціації міст України», мер Києва Віталій Кличко. Він попросив не ставитися до проблеми зверхньо, а також повідомив, що пропозиції регіонів уряд вже частково врахував, у місцевої влади ще є час надати додаткові.

«Наприклад, у великому місці, якщо ми відкриваємо підприємства, це тягне за собою людей, які ми повинні підвезти, відкриття транспорту, це ланцюг таких речей, які повинні вже підготувати, і це різні системи. Якщо місто-мільйонник — це одна справа. Інша справа — це маленьке місто», — сказав Кличко.

Він подякував урядовцям за діалог із місцевою владою. Водночас попросив «не займатися популізмом». 

«Ми не вимагаємо перекласти всі повноваження, але, тим не менш, велика відповідальність за ті кроки, які відбуваються на місцевій владі, на мерах. Давати їм можливість, відповідно до ситуації, мати люфт для прийняття тих чи інших рішень, але однозначно ці рішення будуть з врахуванням порад Кабінету міністрів», — сказав мер Києва.

«Щоб у нас не було змагання зараз правоохоронних органів та місцевого самоврядування, що стосується порушень, кримінальних справ. Ми повинні подолати в першу чергу ті виклики, які є, а не займатися популізмом, політичними речами, зараз не до політики, коли йдеться про найголовніше для кожного з нас — це життя і здоров'я кожного з нас», — сказав Кличко.

«Я вважаю, що ви цю пораду своїм колегам теж дасте, зараз не місце для політики», — відреагував на слова Кличка Арсен Аваков.

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль звернув увагу мера Києва, що Кабмін «не дає поради, а виносить нормативні документи».

«Якими мають керуватися у відповідності до законодавства України всі, в тому числі і органи місцевого самоврядування. Тому коли є порушення занодавства і винесених Кабінетом міністрів нормативних документів, за ці порушення передбачається відповідальність, так само, як і за будь-які інші порушення законодавства, кримінальні або адміністративні», — сказав Шмигаль.

Присутній на засіданні Кабміну нардеп з парламентського комітету з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Артем Дубнов попросив урядовців максимально конкретно прописати критерії зняття обмежень.

«Як фаховий лікар, я дуже обережно ставлюся (до зняття обмежень), ми, на жаль, не бачимо спаду захворюваності. Слава Богу, ми не бачимо і підйому захворюваності. Тому я пропоную Максиму Володимировичу (Степанову, главі МОЗ — ред.) і членам уряду дуже чітко прописати, які будуть умови дотримання протиепідеміологічних заходів... Ми маємо зрозуміти, що МОЗ має всім суб'єктам господарювання чітко сказати, що люди там мають вдягати FFP2 маски чи відходять на 10 метрів... Тому що я бачу по країні місцева влада трактує ці рекомендації дуже по-різному», — сказав Дубнов.

Механізм карантинних обмежень буде чітким, пообіцяв глава МОЗ.

«Це стосується і дистанції, засобів індивідуального захисту, дезінфекторів і решти. Потрібно це достатньо жорстко контролювати. Я вважаю, що контролювати повинні Держпродспоживслужба разом з Національною поліцією і обов’язково з органами місцевого самоврядування, ми розраховуємо на підтримку, бо мова йде про життя і здоров'я наших громадян», — сказав Степанов.

Як «по-різному» виконує рішення місцева влада, знайомо і Харкову. Із запровадженням карантину Харківський міський голова Геннадій Кернес виступав проти припинення роботи навчальних закладів і закриття метро.

Попри обмеження більшість продовольчих ринків у місті продовжували працювати. Після рекомендації державного санітарного лікаря міська комісія не одразу прийняла рішення про необхідність їх закриття. Мер Харкова пояснював, що контроль цього питання не належить до повноважень міськради.