Web Analytics

Нідерланди та Данія передадуть Україні F-16: подробиці перемовин

Нідерланди та Данія 20 серпня оголосили, що готові передати Україні винищувачі F-16. Також планується розширити програму підготовки українських пілотів.

Питання щодо літаків обговорювалося під час закордонних візитів президента Володимира Зеленського 20 серпня.

У Нідерландах Зеленський зустрівся з прем’єр-міністром країни Марком Рютте. Після зустрічі — повідомив про домовленість щодо надання винищувачів F-16, коли завершиться навчання українських пілотів та інженерів.

«Ще один крок на посилення повітряного щита України — це F-16. Літаки, які ми використаємо, щоб тримати російських терористів подалі від українських міст і сіл. Ми з Марком домовилися про кількість F-16, які будуть надані Україні після тренування пілотів та інженерів», — сказав Зеленський на брифінгу.

Точну кількість літаків президент не назвав.

«Я не хотів би говорити про кількість. Марк сказав, що обговорюємо цифру 42, але попереду в нас буде розмова з нашими колегами з Данії. Як сказав Марк, це спільне погодження надати літаки. Думаю, буде справедливо говорити про кількість трохи пізніше», — пояснив він.

Президент додав, що в Україні треба ще підготувати інфраструктуру для F-16.

Фото: ОПУ

У Данії Зеленський зустрівся з прем’єр-міністеркою країни Метте Фредеріксен та згодом теж оголосив про домовленість щодо надання літаків.

«Ми домовилися про передачу Данією 19 винищувачів F-16. Це дуже потужна підтримка для нас. Уже починаються тренувальні місії. Ми разом сьогодні спілкувалися з нашими хлопцями й дівчатами, які навчаються й працюватимуть з F-16 тут, а потім — у нашому небі», — заявив президент.

Він також відвідав авіабазу Королівських військово-повітряних сил, де поспілкувався з українськими льотчиками. 

Фото: ОПУ

За словами Зеленського, українські воїни вмотивовані перемагати та з нетерпінням чекають, коли буде можливість захищати наше небо із застосуванням F-16.

«І дуже важливий сигнал, який сьогодні прозвучав, що всі робитимуть усе, щоб ми отримали перші літаки, щойно з’явиться можливість», — додав він.

Україна і Данія також обговорюють розширення тренувальної програми.

Фото: ОПУ

Володимир Зеленський назвав рішення Данії та Нідерландів щодо літаків «першими ластівками, які стануть важливим сигналом для інших країн щодо надання Україні бойової авіації».

 

«Я думаю, що найважливіше, що сьогодні сталося саме тут — що це буде великий поштовх для тих держав, які раніше сумнівалися, чи надавати нам літаки», — сказав глава держави.

Метте Фредеріксен повідомила, що Данія надасть перші F-16 ближче до Нового року.

«Ми зараз продовжуємо процес скринінгу, навчання також невдовзі розпочнеться. Тож сподіваюсь, що ближче до Нового року перша група літаків залишить землю Данії та попрямує до України. Приблизно шість із них», — сказала вона.

Фредеріксен сподівається, що ще вісім літаків вирушать до України наступного року.

«А ще за рік — ще п'ять. Ми це зробимо якомога швидше. Нам потрібні всі можливі технічні деталі. Всі навички, щоб підготуватися якнайкраще і тоді ми будемо готові», — додала вона.


Надання Україні винищувачів F-16 нині є однією з головних тем під час обговорення військової допомоги для України. Також йдеться про системи ППО, ракетне озброєння тощо.