Web Analytics

Наслідки пожежі в Одесі: як у Харкові перевіряють пожежну безпеку

Цього тижня у центрі Харкова лунали пожежні сирени. Після трагедії в одеському коледжі рятувальники по всій країні розпочали перевірки. Стандартна історія після надзвичайної ситуації: доручення, ревізії, приписи.

Про наслідки пожежі в Одесі, дії посадовців і громадський контроль — у сьогоднішньому подкасті. 

Cлухайте подкаст в MixcloudGoogle Podcasts, Telegram.


Біля вигорілого будинку в Одесі тиждень тому відбувся мітинг. Його організував місцевий студент Сергій Гнезділов. 

«Самая главная причина, почему сегодня гибнут студенты и дети, — это халатность нашей власти. И если сегодня Одесса не заговорит об этом, об этом снова забудут».

«Вы знаете, я каждый раз, когда происходило какое-то чрезвычайное происшествие в Одессе, оставалась дома. Я никогда никуда не выходила.. Я никогда ни в чём не участвовала. Я считала, меня это не касается. У меня есть дети. И я не хочу услышать их последний звонок: «Мама я задыхаюсь, я умираю», — говорит ещё одна участница митинга. 

Пошукова операція завершилася днями. Під завалами знайшли тіла 14 людей. Ще двоє, в тому числі рятувальник, померли у лікарні. 

Начальника Одеського облуправління ДСНС відсторонили — звільнення керівництва активні жителі Одеси вимагали після низки масштабних пожеж: дитячій табір «Вікторія» у 2017-му, влітку цього року — готель «Токіо-стар». І тепер — будинок на Троїцькій. Слідчі дії там вже завершили, розповів начальник слідчого управління одеської області Сергій Шайхет

«В ході проведення огляду місця події було знайдено та вилучено залишки електропроводки, які вже скеровані для проведення експертного дослідження».  

На Харківщині мають проінспектувати зо три тисячі об’єктів. Однією з перших стала школа імені Короленка, де навчаються і живуть незрячі і слабозорі діти. 

«Проведена перевірка вогнегасників, технічне обслуговування...». 

Провідний інспектор ДСНС Шевченківського району Володимир Саченко оглядає вогнегасники у коридорах.  

«Перше — пломба, він повинен бути опломбований. Чека знаходиться на місці. Раструб повинен бути обов'язково… Вони повинні бути розташовані по приміщенням об'єкта, кількість визначається від кількості квадратних метрів та призначених приміщень». 

— Він не зависоко висить? Я б не зняла його.

— Це не для дітей вішають….

— Специфіка даного закладу, тому що  діти слабозорі, і вони передвигаються по стінах, якщо вони будуть нижче розташовані, вони їх чіпляти будуть.

На пожежних шафах прізвище Ірини Єремєєвої — заступниці директора з адміністративно-господарських питань. Відповідальна за пожежну безпеку розповідає: в разі пожежі дітей виведуть дорослі. 

«Двоє або йдуть у супроводі до молодших ідуть старші. Слабозорі».

Навчальну тривогу оголошує директор Олександр Білоусов

«Возгорание произошло. Действуйте, пожалуйста». 

Вчителі виводять учнів з класів. Евакуйовусь разом з дев’ятикласниками Денисом та Валерією

— Вас зірвали? Чи готували до цього? 

Валерія: Нас готували із учорашнього дня. Але все одно дуже незвично. Будівля адаптована дуже добре. У нас є і сигналізація, з цим у нас дуже добре. Але знаючи себе, я почну дуже сильно панікувати. Я думаю, перше, що я почну робити, це панікувати, кричати і стояти на місці.

Денис: Ну треба вдягтися, якщо на вулиці холодно, допомогти людям, які не бачать, і вивести їх зі школи. 

Валерія: Ми знаємо дуже добре, що треба робити, але стрес… 

— Основні правила, ви в курсі.

Денис: Перед тим як йти на канікули, остання лінійка школі проходить, нам проводять інструктаж, як треба поводити себе в екстрених ситуаціях... Якщо вона буде кричати, я візьму її на руки і винесу з будівлі.

Школярі шикуються на лінійці. Усі чекають приїзду підрозділів ДСНС. 

Першокласники:

— Вообще сказали, что пожара не будет, будет всего лишь тренировка…

— А тебя никто и не спрашивал! Тебе сколько лет вообще?

«...Виктория Андреевна! Виктория Валентиновна! Что вы стоите и молчите? Вас называют! 8-А!»

Що відбувається, дітям описують дорослі. 

«Новая техника с лестницами с выдвижными… Пожарные в полном облачении выходят и через вход наш разгружают оборудование раскатывают». 

Про пожежу в Одесі з учнями говорили, каже вчителька математики Ольга Мацкевич.

«Діти як діти, сприймають по-різному. Коли ти говориш, що ти це знаєш, ти був недалеко, вони сприймаються краще, ніж на якійсь відстані. Коли ти говориш, які діти загинули, що вони такого ж віку, як ці діти, тобто на це звертаєш увагу…».  

— Цей страх паніки, як подолати? 

— Ми чуємо звуки, звуки нам знайомі. Це сигнал безпеки. Ти повинен сам собі сказати: нічого не станеться, якщо ти зосередишся, заспокоїшся і будеш працювати по певному алгоритму.

— Вони прямо через вікно лізуть там… Вони вам там не пошкодять?

— Ви знаєте, навіть якщо пошкодять. У мене була така ситуація, що я веду п’ятеро діток, і Бог мене повернув. Дитина падає в припадку, я підставляю ноги, моментально, я не знаю, на якому рівні, і мені було все одно, чи двері розбиті, чи розбите вікно, мені було все одно. Ти рятуєш життя людини. Вікна можна полагодити, двері можна замінити, а людину не повернеш.

Директор звітує перед рятувальниками: евакуювалися за дев’ять хвилин. Вогнеборці кажуть: нормативів немає — чим швидше, тим краще. 

Пожежні інспектори знайшли у школі один недолік: пластикова обшивка коридорів заборонена нормами. Якщо її не замінять, ДСНС може звернутися в суд. Керівник закладу має зауваження і до вахтерки. 

«Самый опытный вахтер — вдруг не срабатывает коммутатор — ну, возьми мобильный телефон. Вот где были секунды потеряны, вы обратили внимание?»

Торік серію перевірок рятувальники проводили у торговельних центрах. Чи подіяли приписи, питаю у начальника управління запобігання надзвичайним ситуаціям Сергія Колосовського.

«Це досить дієвий спосіб. Майже 90% повиправляли ситуацію. І позитивні висновки судів. Скасували наші позови… Сигналізації  взагалі в багатьох об'єктах немає. Не вистачає фінансування... Але пожежна сигналізація — це не панацея. Фактично якщо люди будуть виконувати всі заходи, передбачені діючим законодавством: це вільні шляхи евакуаціїї, первинні заходи пожежогасіння, пожежне водопостачання, я думаю, це більш дієвий засіб врятувати життя, ніж сигналізація», — каже Колосовський.  

В МВС заявляють: ініціюватимуть зміни — треба серйозніше карати за порушення пожежної безпеки. І обіцяють змінити законодавство так, щоб фінансування протипожежних заходів стало обов’язковим, коментує заступник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко

«Як ви думаєте, скільки грошей виділяється в бюджетах МОЗ чи Міністерства освіти за статтями «Протипожежна безпека»? Нуль. Нічого не виділяється. Підвищення відповідальності за порушення правил пожежної безпеки. На сьогодні це 170 гривень — відповідальність керівника, якщо в його закладі не передбачена пожежна безпека. Вибачте, але один вогнегасник коштує дорожче ніж 170 грн. І тому зараз керівникам закладів вигідніше ігнорувати норми протипожежної безпеки, після того через суди отримувати маленькі штрафи, потім знову нічого не робити, очікуючи щоб була така катастрофа, трагедія, як є в Одесі».

Як відреагувала Одеса і чому це історія про усіх, я спитала у співорганізатора мітингу на вулиці Троїцькій Сергія Гнезділова. Студент упевнений: над усіма перевірками має бути громадський контроль. 

«Щоб громадські організації і громадські об'єднання могли з пожежною станцією та органами, які перевіряють комплексно, прийти написати акт чи відповідає місце скупчення громадян правилам пожежної безпеки... Все ж таки це буде краще».

Слухайте подкаст «МедіаПорта» в ефірі Українського радіо Харків — щосуботи на частоті 106,1 FM.