Web Analytics

Завантаження...

Латвія визнала РФ спонсором тероризму, Естонія обмежує в’їзд росіянам

11 серпня Сейм Латвії визнав Росію державою — спонсором тероризму та закликав країни Євросоюзу обмежити видачу віз громадянам РФ та Білорусії. Уряд Естонії вирішив обмежити в'їзд росіянам із шенгенськими візами.

Заяву щодо військових атак Росії проти мирного населення та громадських місць в Україні Сейм Латвії ухвалив 11 серпня. Парламентарі визнали насильство РФ проти цивільних українців тероризмом, а саму Росію — державою-спонсором тероризму.

Голова Комітету Сейму у закордонних справах Ріхардс Кольс зазначив, що Росія протягом багатьох років «підтримувала та фінансувала терористичні режими та організації різними способами — прямо та опосередковано». Серед іншого він згадав постачання зброї для режиму Башара Асада в Сирії та збиття рейсу MH17 над Україною у 2014 році.

«Зараз Росія застосувала таку ж безжалісну, аморальну та незаконну тактику в Україні, оскільки вона використовує неточну та міжнародно заборонену зброю та боєприпаси та завдає мішеней цивільним особам та громадським місцям із непропорційною жорстокістю. Щоб досягти цілей своєї незаконної, агресивної війни, Росія прагне залякати і деморалізувати український народ і збройні сили, паралізувати функціонування держави, щоб окупувати Україну, тобто Росія чинить це насильство для досягнення політичних цілей», — наголосив Кольс.

У заяві вказано, що після неспровокованого нападу Росії на Україну 24 лютого 12 млн українців були змушені покинути свої домівки, а понад 5 млн — країну. За цей час низка правозахисних організацій та міжнародних місій задокументували злочини, вчинені російськими військами проти мирних громадян: тортури, зґвалтування, вбивства, масове утримання у фільтраційних центрах і депортації.

Також зазначається, що ракетний удар по порту Одеси, якого армія РФ завдала менш ніж за добу після підписання угоди про відновлення експорту заблокованого українського зерна, продемонстрував не лише «нехтування Росією своїми зобов’язаннями та міжнародним порядком та інституціями, а також навмисне подальше поглиблення глобальної продовольчої кризи, яка призведе до голоду та страждань у всьому світі».

«Сейм наголошує, що для окупації України Росія використовує страждання та залякування як інструменти у своїх спробах деморалізувати український народ і збройні сили та паралізувати функціонування держави. Сейм визнає насильство Росії проти мирного населення, вчинене з політичними цілями, тероризмом, а Росію державою-спонсором тероризму та закликає інші країни-однодумці висловити таку ж точку зору», — цитує заяву пресслужба латвійського парламенту.

Парламентарі закликають євроатлантичну спільноту та її партнерів «терміново посилити та запровадити комплексні санкції проти Росії». А країни Європейського Союзу — негайно призупинити видачу туристичних віз і обмежити видачу в’їзних віз громадянам РФ та Білорусі.

Фото: Facebook/Latvijas Republikas Saeima

Уряд Естонії з 18 серпня планує не впускати до країни громадян Росії з виданими Естонією шенгенськими візами, за окремими винятками, розповів на пресконференції 11 серпня міністр закордонних справ Урмас Рейнсалу.

«За тиждень застосовуватимуться санкції до шенгенських віз, виданих Естонською Республікою. Візи залишаться дійсними. Однак на їх власників будуть накладені санкції під час в'їзду до Естонії, тобто їм буде заборонено в'їзд», — сказав він.

Водночас, додав Рейнсалу, є певні винятки. Під санкції не потраплять:

  • співробітники дипломатичних представництв в Естонії та члени їхніх сімей;
  • люди, які займаються міжнародними вантажними та пасажирськими перевезеннями;
  • люди, які мають право вільного пересування згідно із законодавством ЄС;
  • люди, в'їзд яких в Естонію необхідний з гуманітарних міркувань;
  • близькі родичі людей, які мають естонське громадянство або постійний дозвіл на проживання у країні.

«Підкреслю ще раз: по-перше, це набирає чинності за тиждень. По-друге, це означає, що левова частка шенгенських віз, виданих в Естонії, фактично продовжують діяти, але в'їзд до Естонії тим людям, які не підпадають під виключення — не дозволяється», — цитує міністра ERR.

Рейнсалу уточнив, що це рішення стосується лише віз, виданих Естонією, і не торкається віз, виданих іншими країнами Шенгенської зони. Однак наступного тижня уряд планує обговорити способи, як можна було б заборонити в'їзд до Естонії всім громадянам Росії, які мають шенгенські візи.


Естонія та Латвія стали першим країнами, парламенти яких у квітні ухвалили заяви про те, що Росія здійснює геноцид проти українського народу. 

Фото на головній: Stenbocki maja