Web Analytics

«Крок назад»: НАБУ прокоментувало скасування статті про незаконне збагачення

Конституційний суд України скасував статтю Кримінального кодексу «Незаконне збагачення». У Національному антикорупційному бюро заявили, що це відкриває посадовцям можливості для зловживань.

Заяву щодо рішення Конституційного Суду про визнання неконституційною статті Кримінального кодексу «Незаконне збагачення» оприлюднили 27 лютого на сторінці Національного антикорупційного бюро в Facebook.

«Національне бюро вважає, що позбавлення кримінальної відповідальності за незаконне збагачення, яке є наслідком рішення Конституційного Суду, відкриває посадовцям можливості для зловживань та надає індульгенцію на вчинення ними кримінальних корупційних правопорушень. Відтепер мільйонні статки, отримані з джерел, законність яких не доведена, в Україні не вважаються карним злочином», — йдеться в заяві.

НАБУ вважає рішення «політично вмотивованим» і таким, що протирічить міжнародним зобов’язанням України щодо боротьби з корупцією, зокрема домовленостям із Міжнародним валютним фондом і Європейським Союзом.

У бюро повідомили, що наразі розслідують факти незаконного збагачення на загальну суму понад 500 млн грн в межах 65 кримінальних проваджень.

«Серед осіб, походження статків яких викликає питання на предмет законності джерел походження, чимало суддів, прокурорів, народних депутатів, колишніх і чинних керівників органів державної влади. Рішення КС означає, що всі кримінальні провадженні в частині, що стосується незаконного збагачення цих осіб, будуть закриті. Так само як і справи, які вже слухаються в суді», — вважає НАБУ.

Поновити розслідування стосовно фігурантів всіх цих 65 кримінальних проваджень, а також підозрюваних та обвинувачених за вже викритими фактами незаконного збагачення (якщо відповідну статтю повернуть до Кримінального кодексу до ККУ) буде неможливим, адже закон не має зворотної сили, пояснюють в бюро.

«Прийняте рішення Конституційного Суду — це крок назад у антикорупційній боротьбі України та крок назустріч реваншу старої системи», — зазначили в НАБУ.

Рішення щодо скасування статті 368-2 Кримінального кодексу України «Незаконне збагачення» Конституційний суд ухвалив 26 лютого. Документ оприлюднили на сайті суду.

У рішенні зазначається, що з клопотанням визнати статтю такою, що не відповідає Конституції України, до КСУ звернулися 59 народних депутатів. Вони вважали, що стаття 368-2 не узгоджується з низкою приписів Конституції, зокрема щодо верховенства права, презумпції невинуватості, неприпустимості обґрунтування обвинувачення на припущеннях, можливості особи не давати показання або пояснення щодо себе, членів сім’ї чи близьких родичів тощо.

Справу розглядала Велика палата КСУ. Судді наголосили, що протидія корупції в Україні є «завданням виняткового суспільного та державного значення, а криміналізація незаконного збагачення — важливим юридичним засобом реалізації державної політики у цій сфері». Водночас, додають вони, при визначенні злочином такого діяння, як незаконне збагачення, треба обов’язково враховувати конституційні положення, якими встановлено принципи юридичної відповідальності, права і свободи людини, а також їх гарантії.

«За приписами статей 62, 63 Конституції України законодавчим формулюванням складу такого злочину, як незаконне збагачення, не можна: покладати на особу обов’язок підтверджувати доказами законність підстав набуття нею у власність активів, тобто доводити свою невинуватість; надавати стороні обвинувачення право вимагати від особи підтвердження доказами законності підстав набуття нею у власність активів; уможливлювати притягнення особи до кримінальної відповідальності лише на підставі відсутності підтвердження доказами законності підстав набуття нею у власність активів», — йдеться в рішенні КСУ.

Суд вирішив визнати статтю 368-2 Кримінального кодексу України такою, що не відповідає Конституції України. Вона втрачає чинність з дня ухвалення рішення Конституційним судом.

Президент Петро Порошенко пообіцяв, що доручить підготувати новий законопроект щодо покарання для посадовців за незаконне збагачення.

«Одразу після того, як Конституційний Суд оприлюднить рішення щодо статті Кримінального кодексу про незаконне збагачення, я негайно дам доручення підготувати та невідкладно внести до ВР новий законопроект про передбачення покарання для чиновників за незаконне збагачення», — зазначається в повідомленні на сторінці президента в Facebook.

Читайте MediaPort у Telegram