Герої Харкова
20 вересня 2023
На фасаді 5-ї Державної пожежно-рятувальної частини у Харкові невдовзі відкриють меморіальну дошку Олександру Подольському, рятувальнику, який загинув внаслідок російського обстрілу Харкова 17 березня 2022 року. Життя рятувальника забрав повторний артилерійський удар окупантів по ринку «Барабашово». Про вшанування пам'яті побратима та роботу в умовах повномасштабної війни 19 вересня говорили у подкасті «Герої Харкова» з начальником караулу пожежно-рятувальної частини Євгеном Циганковим.
12 вересня 2023
Командир танкового батальйону 92 окремої штурмової бригади ЗСУ Роман Зуй — про знищення російських окупантів у харківській школі №134 та бої на околицях Харкова, що стали підґрунтям контрнаступу ЗСУ у вересні 2022.
9 вересня 2023
У перший вікенд фільм «20 днів у Маріуполі» Мстислава Чернова став найкасовішим документальним фільмом в українському кінопрокаті. Стрічка може бути номінована на «Оскар».
30 серпня 2023
Троє братів Брегелів з Харкова створили для Збройних сил України понад 3 тисячі перископів (труб розвідника), в основі яких — звичайні пластикові труби.
26 серпня 2023
За три тижні з Куп'янського району евакуювали 649 людей, 164 з яких — діти. Евакуація триває і у Вовчанській громаді, де так само посилилися російські обстріли. 14 серпня волонтери харківської організації «Долоньки миру» під час розвантаження гуманітарної допомоги в селі Бугаївка під Вовчанськом стали свідками чергового удару росіян. Про небезпеку у прифронтових містах і селах, ставлення місцевого населення до волонтерів та процес евакуації у подкасті «Герої Харкова» розповів співзасновник організації Дмитро Горячковський.
8 серпня 2023
«Я ніколи не думала, що мені доведеться у цьому розбиратися, але я розбираюся», — говорить Юлія Смагіна і показує склад з ящиками, які готують для передачі на фронт. Два дні на тиждень волонтери проводять у дорозі — везуть до стабілізаційних пунктів на сході необхідні для поранених захисників медичні препарати та розхідні матеріали. Ми зустрічаємося з Юлією у день завантаження чергової партії.
1 серпня 2023
Бойовий медик Першого добровольчого мобільного шпиталю ім. Миколи Пирогова, інструктор та керівник проєкту «ТакМед Харків» Даніїл Жмуйдов — про оборону Харкова, особливості та актуальні проблеми у своїй роботі, псевдоінструкторів та розвиток тактичної медицини для військових і цивільних.
25 липня 2023
Харківський театр ім. Шевченка 17 липня оголосив про закінчення сезону. Завершити його хотіли прем'єрою, але після заборони на масові заходи відкрити двері для глядачів за нових умов так і не змогли. Як «Березіль» пережив початок повномасштабного вторгнення, як вплинуло на існування театру зменшення фінансування та яким бачить його майбутнє, говоримо із артисткою і режисеркою театру Оксаною Стеценко.
23 липня 2023
Від початку повномасштабного російського вторгнення Харківська обласна клінічна лікарня рятує поранених цивільних. Про життя у медзакладі, лікарський обов’язок, любов до рідного міста, віру в ЗСУ та майбутнє говоримо у подкасті «Герої Харкова» із завідувачем травматологічного відділення Ігорем Спесивим.
11 липня 2023
5 липня на Личаківському цвинтарі у Львові поховали українську письменницю, волонтерку та засновницю Нью-Йоркського літературного фестивалю на Донеччині Вікторію Амеліну. Вона загинула внаслідок російського ракетного удару по Краматорську. Вікторія збирала докази злочинів російських окупантів на Харківщині й в інших регіонах України та доклала усіх зусиль, щоб знайти та видати щоденник, закатованого росіянами письменника Володимира Вакуленка. Про окупацію його рідного села Капитолівка, відродження української книги та українського слова на Харківщині говоримо з бібліотекаркою Капитолівської сільської бібліотеки Юлією Какулею-Данилюк.
4 липня 2023
16-річна харків’янка Дарина Вдовенко, яка 25 червня вийшла на протест під час виступу Світлани Лободи у Харкові, розповіла «МедіаПорту», як пережила гейт у свій бік, що її розчулило до сліз, яку музику слухає і книжки читає.
27 червня 2023
19-20 червня у місті Бонн (Німеччина) відбувся 16-й Глобальний медіафорум Deutsche Welle. Під час виступу головного редактора російської «Нової газети» Дмитра Муратова у залі залунала повітряна тривога. Її увімкнули харківські журналісти з медіагрупи «Накипіло». Про мотиви та результати цієї акції у подкасті «Герої Харкова» говоримо з журналістом «Накипіло» Віктором Пічугіним, а про боротьбу з російською пропагандою та фіксацію злочинів окупантів на Харківщині — з головою правління Інформаційного центру «Майдан Моніторинг» Наталією Зубар.
20 червня 2023
«Колись я втратила дитину, а сьогодні Україна втрачає дітей кожного дня, і цифри постійно зростають… Кожного дня я приходжу і роблю нові скульптури. Ця робота — мій ритуал вшанування кожного маленького життя», — описує перформанс «Колискова» художниця Дар’я Кольцова з Харкова.
У 2022 році Дар’я взяла участь у понад 200 міжнародних виставках та проєктах. Її перформанс «Колискова», де авторка наживо створює маленькі керамічні голови — як символ вбитих росією дітей в Україні — бачили у США та Європі. «Це найскладніша з моїх робіт в тому плані, як я почуваюся, як відходжу від неї фізично, емоційно, психологічно. І вона щоразу різна, адже я не можу проживати постійно одні й ті самі емоції. Люди приходили, сідали на підлогу і плакали», — розповіла художниця у подкасті «Герої Харкова».
13 червня 2023
Ініціатор руху «Чисті Уди» та керівник волонтерської організації «Людям від людей» Артем Приходько днями повернувся з підтопленого Херсона, де допомагав в евакуації людей. У подкасті «Герої Харкова» він розповів про брак інформації про можливі наслідки для здоров’я людей, які опинилися в епіцентрі повені, спричиненої російським підривом Каховської ГЕС, проблеми в організації волонтерів, які прибувають на Херсонщину самостійно, та наслідки російського тероризму для екології України.
6 червня 2023
«Мені дорікають: от ви втекли з Ізюма. Я говорю: так, ми втекли. А якби не втік, то не знаю, розмовляли б ви сьогодні зі мною чи ні», — каже головний редактор газети «Обрії Ізюмщини» Костянтин Григоренко. В інтерв'ю «МедіаПорту» він розповів про збір інформації у захопленому Ізюмі, знищення російськими окупантами редакції, відновлення команди після звільнення Ізюма та стратегію медіа на деокупованій територій.
30 травня 2023
Про харківську весну у прем’єрній виставі «Жираф Монс», тугу за домом, щастя від повернення, гордий Харків з розквітлими абрикосами, мову театру, яку зрозуміють і діти, і дорослі
29 травня 2023
27 та 28 травня у Харківському театрі ляльок імені Афанасьєва відбулися прем’єрні покази вистави «Жираф Монс». Команда режисерки Оксани Дмітрієвої, драматург Олег Михайлов та художник Костянтин Зоркін відновлюють роботу театру ляльок історією про воєнну весну 2022-го.
23 травня 2023
Голова Дворічанської громади Галина Турбаба пережила російську окупацію, полон, масовані обстріли та ракетний удар по селищній раді, де загинули двоє місцевих жительок. Про особисті втрати та втрати громади внаслідок російського повномасштабного вторгнення, надії на майбутнє та дворічанську діаспору у Харкові — у новому епізоді подкасту «Герої Харкова».
16 травня 2023
Про роботу у воєнному Маріуполі, голоси розбомбленого міста, що прозвучали для всього світу, першу зустріч з рідними після початку російського повномасштабного вторгнення і командний дух — інтерв'ю лауреатки Пулітцерівської премії у номінації «За служіння суспільству», журналістки та продюсерки української знімальної групи Associated Press Василіси Степаненко у подкасті «Герої Харкова».
2 травня 2023
У новому епізоді подкасту «Герої Харкова» йдемо у гості до родини Марії Чупініної, яка нині виховує десятьох дітей. Під час великої війни Марія, засновниця громадської організації «ДоброТак», оформила будинок сімейного типу і за рік взяла під опіку сімох дітей.
25 квітня 2023
У новому епізоді подкасту «Герої Харкова» говоримо про мінну небезпеку на Харківщині та «винахідливих» городників і фермерів. Чи здатні врятувати від вибуху металеві капці? Чому виколупування протитанкових мін з полів власноруч — погана ідея? І чим може закінчитися похід за карасиком на деокупованій території?
18 квітня 2023
«Дворічна? Це жах. До війни це було моє місце сили, Оскіл, риболовля… Зараз Дворічної немає. А люди сидять, на жаль. Отримали заявку на евакуацію двох людей. Нещодавно була офіційна інформація — загинула людина. Це загинув їхній син. От вони його поховали і тепер будуть виїжджати. Щоб ви розуміли, чому», — розповідає Ігор Клименко, керівник евакуаційного загону Харківської обласної організації Товариства Червоного Хреста України.
16 квітня 2023
570 тисяч гектарів сільгоспугідь на Харківщині цьогоріч залишаться недосяжними для посівної. За даними Харківської ОВА, через замінування та бойові дії роботи планують на площі 635 тисяч га – це на 18% більше, ніж торік. Що знаходять аграрії на полях після окупації, як фіксують шкоду від обстрілів та відновлюють господарства — у подкасті «Герої Харкова» розповідає фермер Юрій Михайлов.
3 квітня 2023
Повномасштабне російське вторгнення забрало життя понад 30 студентів, випускників, викладачів університету ім. Каразіна. Каразінці служать в лавах ЗСУ, волонтерять і продовжують навчання дистанційно. Через обстріли університет втратив кілька корпусів і зазнав шкоди на суму щонайменше 3,5 млрд гривень. З іноземних студентів залишилися половина. Як тримається колектив вишу, як залучає студентів і які плани на майбутнє будує — інтерв'ю ректорки університету ім. Каразіна Тетяна Кагановська.
21 березня 2023
Після повномасштабного російського вторгнення в Україну харківський музикант, лідер гурту «Папа Карло» Василь Рябко разом з друзями вивозив з-під обстрілів мешканців районів Північна Салтівка, Горизонт, ХТЗ. Під час одного з рейсів їхній автомобіль обстріляли — загинув 34-річний водій Антон Хрустальов. 16 березня минув рік з дня його загибелі. Про вшанування пам’яті друга, музику під час війни, «внутрішню Полтаву» та Харків–залізобетон — слухайте у новому епізоді подкасту «Герої Харкова».
8 березня 2023
«Коли ми приїжджали на деокуповану територію, перше, що люди питали: як там Харків, що взагалі відбувається? Що з країною? Люди просто приходили і читали новини. Емоційно було дуже важко», — говорить Ольга Бігун, територіальна менеджерка «Нової пошти» у Харкові. Внаслідок російської агресії на Харківщині пошкоджені 28 відділень «Нової пошти», 20 з яких не підлягають відновленню. Як повномасштабне вторгнення почалося для працівників «Нової пошти» у Харкові, якого досвіду набула команда під час роздачі гуманітарної допомоги та як працівників компанії зустрічають на звільнених від російської окупації територіях — слухайте у новому епізоді подкасту «Герої Харкова».
21 лютого 2023
Харків’янин Олександр Костенко каже, що за рік наростив «шкіру носорога». У перші дні повномасштабного російського вторгнення він взяв на себе відповідальність забезпечувати продуктами й ліками самотніх та покинутих людей старшого віку. За підтримки інших харків’ян він допоміг десяткам бабусь і дідусів. Але в якийсь момент вигорів. Що пробило «шкіру носорога» і як вдалося відновити сили — слухайте у новому епізоді подкасту «Герої Харкова».
20 лютого 2023
Українські прапори височіють над металевим придорожнім знаком «Харків». Дірява від обстрілів конструкція на бетонному п’єдесталі тримається, хоча й втратила дві літери. З 24 лютого 2022 року по окружній проходила лінія фронту. Російська армія захоплювала село за селом, але вперлся в оборону Харкова. Звільнення після 2,5 місяців околиці — села Циркуни, звідки росіяни завдавали масованих ударів по Харкову — дозволило місту перевести дух. Натомість для деокупованих Циркунів почався новий етап в історії, наслідки якого місцеві жителі відчувають досі.
10 лютого 2023
У новому епізоді подкасту «Герої Харкова» — інтерв’ю з Володимиром Тимошком, який очолив Головне управління Національної поліції у Харківській області в день повномасштабного російського вторгнення 24 лютого. Про Харків, поліцію, героїв та зрадників — слухайте просто зараз.
7 лютого 2023
Після 24 лютого харків'янину Олегу Черкашину дали два тижні на сформування батальйону. Він згадує, що цю умову спершу сприйняв за жарт. Але виконав її. Росіян, які прорвалися в Харків 27 лютого, він зустрів у центрі міста — вогнем. Поруч з начальником поліції та головою обласної адміністрації. Про що думав у ті хвилини, кого бере до свого підрозділу і що думає про харків'ян — слухайте у подкасті «Герої Харкова» про жителів міста під час війни.