Web Analytics

Герої Харкова

18 березня 2024

Волонтеру, пораненому від авіаудару на околиці Куп’янська, ампутували руку

Військовий волонтер Володимир Безимянов, який від початку повномасштабного російського вторгнення займався допомогою цивільним та військовим на Харківщині, втратив руку внаслідок російського авіаудару по Куп’янській громаді 2 березня.

27 лютого 2024

Укривали тисячі людей та евакуювали тунелями: працівники харківського метро згадують 24 лютого 2022

Понад 160 тисяч людей жили у харківському метрополітені після початку російського повномасштабного вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року. На три місяці вагони, платформи та вестибюлі станцій стали прихистком для харків'ян, тунелі — шляхами евакуації. 

14 лютого 2024

Щодня відчуваємо, що нас хочуть знищити — голова Куп'янської МВА Андрій Беседін

Російська армія намагається знайти слабке місце в обороні Куп'янщини та пробитися на тих напрямках, де раніше не наступала. Куп'янська громада, що розташована за 7 км від лінії фронту, потерпає від російських ударів щодня.

30 січня 2024

«Вдячні харків'янам, які оцінюють нашу роботу»: як під час війни працює Комплекс з вивозу побутових відходів

Водії та вантажники харківського комунального підприємства «Комплекс з вивозу побутових відходів» працювали під російськими артобстрілами, жили на роботі, дехто з окупації діставався до Харкова через Європу. Як змінилися харків'яни за спостереженнями працівників КВПВ, що їх дратує і обмежує в роботі, говоримо у подкасті «Герої Харкова».

10 січня 2024

«Це не протест проти нашої держави»: рідні військовополонених — про акції у Харкові

Родини військовополонених у різних містах України продовжують акції «Не мовчи! Полон вбиває». Черговий захід у Харкові відбувся минулої неділі, 7 січня. З якими вимогами виступають рідні українських захисників і до кого звертаються, у подкасті «Герої Харкова» говоримо із дружиною військовослужбовця 12 бригади Нацгвардії Норою Сторожук та Іриною Дрігою, тіткою «азовців» Сергія та Олега Абдюкових. Сергій загинув, захищаючи Маріуполь, Олег — у полоні, був поранений під час російського теракту в Оленівці.

19 грудня 2023

«Тяжко, коли у кожній родині хтось постраждав», — старший фельдшер з Ізюма Сергій Боцман

Старший фельдшер Ізюмського відділення екстреної медичної допомоги Сергій Боцман пів року російської окупації Ізюма надавав першу медичну допомогу пораненим жителям, збирав по місту медиків, щоб разом рятувати людей, та на руках під обстрілами носив до лікарні поранених дітей. Спогади про життя в окупації та перший телефонний зв'язок із Харковом, який був «ковтком повітря», слухайте у подкасті «Герої Харкова».

13 грудня 2023

«Допомагаємо тим, хто допомагає іншим»: волонтери «БУР» — про відновлення підстанції швидкої у Харкові

Ремонт у приміщеннях однієї з підстанцій швидкої допомоги у Харкові, який 4 грудня розпочали волонтери громадської організації «Будуємо Україну Разом» з різних областей України, підходить до завершення. 

1 грудня 2023

Виклик для організацій та індивідуального волонтерства: в Україні змінюються правила ввезення «гуманітарки»

З 1 грудня в Україні набувають чинності зміни до правил ввезення та обліку гуманітарної допомоги. Держава цифровізує цей процес і хоче унеможливити зловживання. Частина громадських організацій виступила проти. Низку загроз волонтери перерахували у петиції на сайті Кабміну. Про актуальні виклики для волонтерів — нові правила ввезення «гуманітарки», наслідки страйків на українсько-польському кордоні, нагальні та постійні потреби в умовах війни говоримо у подкасті «Герої Харкова» з Галиною Харламовою, керівницею харківської громадської організації «Центр надання гуманітарної допомоги «Волонтер-68».

28 листопада 2023

«Пишаюся тим, що не відступила»: директорка ліцею з Куп'янщини Лариса Фесенко провела у полоні окупантів 45 діб

Директорка Лісностінківського ліцею з Куп'янського району Лариса Фесенко провела у полоні російських окупантів 45 діб і під час контрнаступу ЗСУ у вересні 2022 року тікала з катівні разом з іншими незаконно затриманими. Під час окупації Лісної Стінки 9 з 17 працівників ліцею пішли на співпрацю із загарбниками. «Раніше вони слухали гімн України, клали руку на серце, говорили, що ми за Україну, а насправді це були люди-перевертні. Вони були нещирі», — говорить про колишніх колег керівниця закладу. 

15 листопада 2023

«Реальність в тому, що війна надовго», — письменник та боєць ЗСУ Павло «Паштет» Белянський

У харківському видавництві Vivat виходить книга письменника та захисника України Павла Белянського «Бабуся вмирати не любила». Праця заснована на реальних подіях з життя автора. Павло родом з шахтарського селища на Луганщині. З перших днів російського повномасштабного вторгнення став на захист України, боронив Київ, брав участь у боях на Харківщині та Херсонщині. Ще одну книгу, вже про війну, Павло Белянський хоче видати наступного року. А ще обіцяє перевидання «Я працюю на цвинтарі» — книги, за якою торік в Україні вийшов однойменний фільм. 

7 листопада 2023

«Професія актора — це тут і зараз», — В'ячеслав Гіндін

Харківська обласна рада розробляє онлайн-формат роботи театрів. Таку альтернативу хочуть запровадити для закладів культури, які через війну закриті для глядачів. Ситуацію з театрами у Харкові актор театру ляльок ім. Афанасьєва В’ячеслав Гіндін називає «геноцидом мистецтва». Чому онлайн-формат не допоможе і як влада комунікує з театрами, говоримо у подкасті «Герої Харкова».

24 жовтня 2023

«Я наче одягла форму Андрія, щоб служити далі», — мати «Джуса» Лілія Авер'янова

Від початку російського повномасштабного вторгнення український льотчик МіГ-29 Андрій Пільщиков, більше відомий за позивним «Джус», виконав понад сто бойових вильотів. Захищаючи Україну, він мав паралельну місію — просував інтереси держави на світовому рівні. Життя Андрія обірвалося 25 серпня, коли на Житомирщині зіткнулися навчально-бойові літаки L-39. Петиція до президента з проханням надати Андрію Пільщикову звання Героя України менш ніж за місяць набрала 25 тисяч підписів, необхідних для розгляду. Про харківський шлях Андрія, його боротьбу з системою на всіх рівнях, майбутнє авіації та друзів, говоримо з матір’ю «Джуса» Лілією Авер’яновою у подкасті «Герої Харкова» на MediaPort та радіо «Накипіло». 

3 жовтня 2023

«Жодних емоцій з ворогом», — командир полку особливого призначення поліції Харківщини Сергій Щебетун

Перед російським повномасштабним вторгненням полк поліції особливого призначення Головного управління поліції в Харківській області підіймався за тривогою неодноразово. Востаннє оперативні дані свідчили, що напад міг статися о четвертій ранку 24 лютого, згадує командир полку Сергій Щебетун. «Нічого не сталося, я дав команду всім лягати спати, навіть встиг заплющити очі, як чую, хтось вибиває двері в кабінет, забігає черговий і кричить: «Війна! Війна, товаришу командире!» Про слова, які ніколи не забуде, порятунок людей з-під обстрілів і від самосуду та участь харків’ян у відсічі агресору — інтерв’ю Сергія Щебетуна у подкасті «Герої Харкова».  

25 вересня 2023

«Хочу, щоб чоловіка пам’ятали». Роковини загибелі харківського льотчика Тараса Редькіна

За півтора місяця петиція до президента про присвоєння звання Героя України харківському льотчику Тарасу Редькіну, загиблому на Миколаївщині після бойового завдання, зібрала 25747 підписів. 25 вересня з дня загибелі Тараса минув рік. 

20 вересня 2023

«Ми не чекаємо відбоїв», — харківський рятувальник Євген Циганков

На фасаді 5-ї Державної пожежно-рятувальної частини у Харкові невдовзі відкриють меморіальну дошку Олександру Подольському, рятувальнику, який загинув внаслідок російського обстрілу Харкова 17 березня 2022 року. Життя рятувальника забрав повторний артилерійський удар окупантів по ринку «Барабашово». Про вшанування пам'яті побратима та роботу в умовах повномасштабної війни 19 вересня говорили у подкасті «Герої Харкова» з начальником караулу пожежно-рятувальної частини Євгеном Циганковим. 

12 вересня 2023

«Злості не було, ми просто знищували окупантів»: танкіст Роман Зуй — про оборону Харкова, бій у 134 школі та звільнення Харківщини

Командир танкового батальйону 92 окремої штурмової бригади ЗСУ Роман Зуй — про знищення російських окупантів у харківській школі №134 та бої на околицях Харкова, що стали підґрунтям контрнаступу ЗСУ у вересні 2022.

9 вересня 2023

Мстислав Чернов про роботу над фільмом «20 днів у Маріуполі» та майбутні проєкти

У перший вікенд фільм «20 днів у Маріуполі» Мстислава Чернова став найкасовішим документальним фільмом в українському кінопрокаті. Стрічка може бути номінована на «Оскар». 

30 серпня 2023

Брати Брегелі з Харкова зібрали понад три тисячі перископів для ЗСУ

Троє братів Брегелів з Харкова створили для Збройних сил України понад 3 тисячі перископів (труб розвідника), в основі яких — звичайні пластикові труби. 

26 серпня 2023

«Якщо ти не допоможеш, завтра нікому буде допомагати тобі», — харківський волонтер Дмитро Горячковський

За три тижні з Куп'янського району евакуювали 649 людей, 164 з яких — діти. Евакуація триває і у Вовчанській громаді, де так само посилилися російські обстріли. 14 серпня волонтери харківської організації «Долоньки миру» під час розвантаження гуманітарної допомоги в селі Бугаївка під Вовчанськом стали свідками чергового удару росіян. Про небезпеку у прифронтових містах і селах, ставлення місцевого населення до волонтерів та процес евакуації у подкасті «Герої Харкова» розповів співзасновник організації Дмитро Горячковський. 

8 серпня 2023

«Маємо зібратися, знайти свою нішу та готувати себе», — харківська волонтерка Юлія Смагіна

«Я ніколи не думала, що мені доведеться у цьому розбиратися, але я розбираюся», — говорить Юлія Смагіна і показує склад з ящиками, які готують для передачі на фронт. Два дні на тиждень волонтери проводять у дорозі — везуть до стабілізаційних пунктів на сході необхідні для поранених захисників медичні препарати та розхідні матеріали. Ми зустрічаємося з Юлією у день завантаження чергової партії. 

1 серпня 2023

Цивільні, які вивчають такмед, роблять Харків безпечнішим — Даніїл Жмуйдов

Бойовий медик Першого добровольчого мобільного шпиталю ім. Миколи Пирогова, інструктор та керівник проєкту «ТакМед Харків» Даніїл Жмуйдов — про оборону Харкова, особливості та актуальні проблеми у своїй роботі, псевдоінструкторів та розвиток тактичної медицини для військових і цивільних. 

25 липня 2023

«Війна стала каталізатором проблем театру, які існували десятиліття», — артистка Оксана Стеценко

Харківський театр ім. Шевченка 17 липня оголосив про закінчення сезону. Завершити його хотіли прем'єрою, але після заборони на масові заходи відкрити двері для глядачів за нових умов так і не змогли. Як «Березіль» пережив початок повномасштабного вторгнення, як вплинуло на існування театру зменшення фінансування та яким бачить його майбутнє, говоримо із артисткою і режисеркою театру Оксаною Стеценко. 

23 липня 2023

«Вдячний колективу, який жив у лікарні» , — Ігор Спесивий, Харківська обласна клінічна лікарня

Від початку повномасштабного російського вторгнення Харківська обласна клінічна лікарня рятує поранених цивільних. Про життя у медзакладі, лікарський обов’язок, любов до рідного міста, віру в ЗСУ та майбутнє говоримо у подкасті «Герої Харкова» із завідувачем травматологічного відділення Ігорем Спесивим. 

11 липня 2023

«Не могла подумати, що заради книг піду до лігва окупантів», — бібліотекарка з Капитолівки Юлія Какуля-Данилюк

5 липня на Личаківському цвинтарі у Львові поховали українську письменницю, волонтерку та засновницю Нью-Йоркського літературного фестивалю на Донеччині Вікторію Амеліну. Вона загинула внаслідок російського ракетного удару по Краматорську. Вікторія збирала докази злочинів російських окупантів на Харківщині й в інших регіонах України та доклала усіх зусиль, щоб знайти та видати щоденник, закатованого росіянами письменника Володимира Вакуленка. Про окупацію його рідного села Капитолівка, відродження української книги та українського слова на Харківщині говоримо з бібліотекаркою Капитолівської сільської бібліотеки Юлією Какулею-Данилюк.

4 липня 2023

«Дуже велика проблема — байдужість», — Дарина Вдовенко

16-річна харків’янка Дарина Вдовенко, яка 25 червня вийшла на протест під час виступу Світлани Лободи у Харкові, розповіла «МедіаПорту», як пережила гейт у свій бік, що її розчулило до сліз, яку музику слухає і книжки читає. 

27 червня 2023

«Розбитий будинок не бреше, вирва не бреше», — Наталія Зубар

19-20 червня у місті Бонн (Німеччина) відбувся 16-й Глобальний медіафорум Deutsche Welle. Під час виступу головного редактора російської «Нової газети» Дмитра Муратова у залі залунала повітряна тривога. Її увімкнули харківські журналісти з медіагрупи «Накипіло». Про мотиви та результати цієї акції у подкасті «Герої Харкова» говоримо з журналістом «Накипіло» Віктором Пічугіним, а про боротьбу з російською пропагандою та фіксацію злочинів окупантів на Харківщині — з головою правління Інформаційного центру «Майдан Моніторинг» Наталією Зубар.

20 червня 2023

«Сакральне і крихке»: художниця Дар'я Кольцова — про вітраж з Держпромом та інші роботи воєнного часу

«Колись я втратила дитину, а сьогодні Україна втрачає дітей кожного дня, і цифри постійно зростають… Кожного дня я приходжу і роблю нові скульптури. Ця робота — мій ритуал вшанування кожного маленького життя», — описує перформанс «Колискова» художниця Дар’я Кольцова з Харкова.

У 2022 році Дар’я взяла участь у понад 200 міжнародних виставках та проєктах. Її перформанс «Колискова», де авторка наживо створює маленькі керамічні голови — як символ вбитих росією дітей в Україні — бачили у США та Європі. «Це найскладніша з моїх робіт в тому плані, як я почуваюся, як відходжу від неї фізично, емоційно, психологічно. І вона щоразу різна, адже я не можу проживати постійно одні й ті самі емоції. Люди приходили, сідали на підлогу і плакали», — розповіла художниця у подкасті «Герої Харкова».

13 червня 2023

Скорегувати потреби та запобігти епідемії: харківський волонтер про допомогу у Херсоні

Ініціатор руху «Чисті Уди» та керівник волонтерської організації «Людям від людей» Артем Приходько днями повернувся з підтопленого Херсона, де допомагав в евакуації людей. У подкасті «Герої Харкова» він розповів про брак інформації про можливі наслідки для здоров’я людей, які опинилися в епіцентрі повені, спричиненої російським підривом Каховської ГЕС, проблеми в організації волонтерів, які прибувають на Херсонщину самостійно, та наслідки російського тероризму для екології України.

6 червня 2023

«Я тижнями збирав інформацію, щоб написати три рядки», — головний редактор «Обріїв Ізюмщини» Костянтин Григоренко

«Мені дорікають: от ви втекли з Ізюма. Я говорю: так, ми втекли. А якби не втік, то не знаю, розмовляли б ви сьогодні зі мною чи ні», — каже головний редактор газети «Обрії Ізюмщини» Костянтин Григоренко. В інтерв'ю «МедіаПорту» він розповів про збір інформації у захопленому Ізюмі, знищення російськими окупантами редакції, відновлення команди після звільнення Ізюма та стратегію медіа на деокупованій територій.

30 травня 2023

«Ми змінюємося», — режисерка Оксана Дмітрієва про театр ляльок у воєнному Харкові

Про харківську весну у прем’єрній виставі «Жираф Монс», тугу за домом, щастя від повернення, гордий Харків з розквітлими абрикосами, мову театру, яку зрозуміють і діти, і дорослі