Web Analytics

Депутати з Харківщини відкрили «Шлях» за кордон: чи можна покарати порушників

Щонайменше двоє депутатів з Харківської області, за даними розслідувачів, на правах волонтерів виїхали з України за системою системи «Шлях» і не повернулися у визначений час. Обидва — обранці від забороненої партії «Опозиційна платформа — За життя» від облради та райради. Як місцева влада коментує такі дії та чи можна позбавити депутатів-порушників повноважень? 

«Шлях» через ОВА

У жовтні 2023 року голова Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов створив антикорупційну робочу групу «Прозорість та підзвітність». Після її чергової зустрічі 26 грудня голові обладміністрації довелося відповідати на питання про розслідування ймовірної корупції у власних рядах. За даними досудового розслідування СБУ, «бізнес» на дозволах для псевдоволонтерів у Харківській ОВА поставили «на потік». Схема існувала не один місяць — до самого затримання чотирьох підозрюваних, серед яких чиновниця ОВА Ольга Алфьорова.

Харківська обласна адміністрація не уповноважена перевіряти достовірність поданих документів волонтерів, які прямують за гуманітарною допомогою за системою «Шлях», наголошує Олег Синєгубов.

«Я б утримувався від коментарів щодо кримінальної справи, оскільки слідчі дії ще тривають... Лише зазначу, що наша принципова позиція — це нульова толерантність до будь-яких корупційних проявів, незалежно від посад, рівнів цих посад», — сказав Синєгубов.

Як встановили журналісти NGL.media, на правах волонтера за дозволом ОВА з України виїхав і не повернувся депутат Харківської облради Віталій Абрамов, обраний до облради від партії ОПЗЖ. 

На тлі посилення мобілізації в Україні та обговорення нового законопроєкту про її удосконалення напруга в українському суспільстві підвищується. Військові, політики, журналісти розмірковують про справедливість запропонованих норм. Факти зловживань за системою «Шлях» підтверджують, що правила існують не для всіх. Публічної реакції щодо обранців-порушників правил перетину кордону на регіональному рівні не прозвучало ані з боку Ради оборони Харківщини, ані Харківської ОВА, ані Харківської облради — допоки не поцікавилися журналісти.  

Фото Харківської ОВА

Олег Синєгубов заявляє про «нульову толерантність» до корупції, відкритість та публічно демонструє лідерство. Водночас як можна було б запобігти таким випадкам і що зробити для того, щоб ініціювати санкції для депутатів-утікачів або посилити контроль, голова Ради оборони Харківщини пропонувати не береться. Як і у випадку з перевіркою документів волонтерів, нагадав «МедіаПорту» про межі своїх повноважень та відправив до правоохоронних органів. 

«Давайте не змішувати органи місцевого самоврядування — депутатський корпус та обласну державну адміністрацію. У нас є чіткий функціонал і давайте, щоб кожен займався своєю справою. Усі питання до правоохоронних органів, усі питання до фондів. Я хочу лише додати, що коли ми отримуємо інформацію з ДПСУ, що хтось не повернувся, або від правоохоронних органів, ми одразу звертаємось до них [правоохоронних органів] для того, щоб були порушені кримінальні провадження», — коментує Синєгубов. 

— Як Ви особисто оцінюєте поведінку таких депутатів? 

«Я не хочу коментувати! Ви мене питаєте як голову адміністрації? [ — І як голову Ради оборони]. Моя особиста позиція як людини, яка не виїжджала з міста Харкова майже весь 2022 рік і вперше виїхала у відрядження до Києва десь у грудні, що кожна особа має займатися на своєму місці, щоби наближати нашу перемогу», — відповів Синєгубов.  

— Тобто ви не засуджуєте? Я хочу почути вашу особисту позицію. 

«Я вже висловив особисту позицію. Якщо ви її не зрозуміли, то…», — сказав він. 

Олег Синєгубов також повідомив, що не цікавився у депутата Абрамова, чому той порушив дозвіл ОВА і не повернувся з-за кордону. 

«Не хотілося б, щоб вони брали участь у сесіях» 

У Харківській обласній раді намагалися офіційно встановити місцеперебування усіх депутатів, розповіла «МедіаПорту» голова облради Тетяна Єгорова-Луценко.   

«Ми зверталися до Державної прикордонної служби України з приводу перетину кордону всіх наших депутатів обласної ради. Отримали відповідь, що це особиста інформація, яку вони не можуть надати, незважаючи на те, що це депутати обласної ради», — відповіла Єгорова-Луценко. 

Голова облради теж не зв’язувалася з Абрамовим. Хоча підтверджує, що депутат присутній на сесіях та, як уточнили в апараті, буває на засіданнях профільних комісій. 

«Я з ним як голова обласної ради не спілкувалася і не телефонувала. У нас в основному секретаріат займається контактами з депутатами. Треба розуміти офіційно, що він дійсно перетнув і не повернувся. Треба хоч якусь підставу мати», — коментує Єгорова-Луценко. 

Тетяна Єгорова-Луценко. Фото Харківської облради

«Але я хочу висловити свою позицію. Депутати, які перебувають за кордоном без законних причин, не хотілося б, щоб вони навіть брали участь у сесіях. Можливо, їм не цікаво, як тут їхні виборці в регіоні. Я вважаю, що було б дуже добре, якби вони не мали права брати участі у сесіях. Наразі це законом заборонено. Це їхнє право», — додала вона. 

Щоб місцева рада могла позбавити будь-кого депутатських повноважень, потрібні підстави, коментує Єгорова-Луценко. Закон «Про статус депутатів місцевих рад» (ст. 5) визначає, що повноваження депутата місцевої ради можуть припинятися достроково за рішенням ради з наступних підстав:

  • з набранням законної сили обвинувальним вироком суду, за яким його засуджено до покарання, не пов'язаного з позбавленням волі;
  • з особистою заявою депутата місцевої ради про складення ним депутатських повноважень;
  • з несплатою аліментів на утримання дитини, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за 12 місяців з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання.

«Є ще один депутат [Альберт Кононенко, «Блок Кернеса — Успішний Харків»], який перебуває за кордоном все повномасштабне вторгнення і завжди нам на онлайн-засіданнях говорить, як він переживає за виборців. Коли крайній раз виступав, сказав, що він дуже хвилюється за своїх виборців. Я вже тоді не витримала, запитала: може, ви вже приїдете на Харківщину до виборців, та будемо разом їм допомагати?» — коментує Єгорова-Луценко. 

Альберт Кононенко на сесії 23 грудня розповів, що виборці уповноважують його письмово.

Альберт Кононенко на сесії Харківської облради. Ще до повномасштабного російського вторгнення була інформація, що він виїхав за кордон. Скриншот: YouTube/Харківська облрада

За вікном машини, в якій він їде під час онлайн-засідання — гірський пейзаж.  

Варіанти санкцій та активність місцевих рад

У січні 2023 року український уряд змінив правила виїзду за кордон депутатів місцевих рад. За однією з підстав, щоб виїхати з України, місцевий депутат має бути офіційно відправлений у службове відрядження. Нові обмеження, ймовірно, і спонукали депутатів «відкривати» для себе «Шлях», коментує юрист громадської організації «Громадянська мережа «Опора» Павло Романюк

«Сьогодні законодавство не передбачає відповідальності за те, що людина перетнула кордон по цій системі і не повернулася. Наслідком цього у майбутньому може стати те, що цього дозволу вже не дадуть — людині, перевізнику чи громадській організації. Кримінальна відповідальність не передбачена. Але якщо неповернення відбулося з метою ухилення від обов’язків мобілізації, то така особа може нести кримінальну відповідальність за ст. 336. Якщо йдеться про фірму-перевізника чи інший суб’єкт,  діяльність якого направлена на те, щоб не повертатися з-за кордону, це може кваліфікуватися за ст. 332 Кримінального кодексу — незаконне переправлення осіб через державний кордон», — говорить Романюк. 

Складність полягатиме у доведенні умислу, наголошує Романюк. 

«Це обов’язкова наявність мети — довести, що це відбувалося з метою ухилення від обов'язків мобілізації. Умисел доволі складно для слідчих органів буде довести. Це не тяжкий злочин, за яким не можна проводити негласні слідчі розшукові дії», — зазначає юрист.  

Позбавити депутата достроково без прийняття рішення місцевої ради можна за народною ініціативою — рішенням партії або виборців. 

«Політична партія могла б відкликати (у випадку із забороненою ОПЗЖ — це вже неможливо — ред.) або ж виборці могли б збирати підписи, але це процедура тривала. Підставою для позбавлення депутата повноважень достроково є також припинення громадянства України або виїзд на постійне проживання за межі України. Це знову-таки процедура, має бути належним чином оформлена», — коментує Романюк. 

Робоча група «Прозорість та підзвітність» провела форум у Харкові 26 грудня. Фото Харківської облради

Позбавлення депутата мандата за ініціативою виборців має грунтуватися на одній із законних підстав. 

«Наприклад, порушення депутатом місцевої ради положень Конституції України і законів України, що встановлено судовим рішенням, яке набрало законної сили. Тобто має відбутися суд. Інша підстава — пропуск депутатом місцевої ради протягом року більше половини пленарних засідань ради або засідань постійної комісії, невиконання ним без поважних причин обов'язків депутата; невиконання зобов'язань звітування перед виборцями, проводити з ними зустрічі», — перераховує Павло Романюк. 

На думку юриста, місцева влада повинна реагувати на дії депутатів, які свідчать про порушення законів та правил. Також важливо розуміти, що передбачає Регламент місцевої ради. 

«Керівні органи місцевої ради можуть звертатися до правоохоронних органів. Можливо, також потрібно вносити зміни до регламенту, щоб змінювати формат. Наприклад, проведення з особистою присутністю. Але потрібно враховувати, що для Харкова це може бути небезпечно», — коментує експерт «Опори».

Місцева влада, зрештою, має бути активною, упевнений Романюк.      

«Вони можуть звертатися до парламенту і вимагати прийняття закону, що врегулює наслідки рішення про заборону політичних партій. А громадські активісти тиснути, щоб це питання було вирішено. Дуже дивно, що депутати, які висувалися забороненими партіями, далі залишаються чинними депутатами», — говорить Романюк. 

Думки депутатів

Позбавлення повноважень усіх депутатів, обраних від ОПЗЖ, підтримує депутатка Харківської облради Галина Куц

«Я вважаю, що усіх депутатів ОПЗЖ треба терміново виводити з рад усіх рівнів, прийнявши відповідний закон, бо саме вони часто саботують діяльність рад. Тому й вирішиться одразу проблема тих депутатів, які за кордоном», — прокоментувала вона. 

Варіантом вирішення ситуації щодо можливих утікачів з інших політичних сил могло б бути відновлення офлайн-засідань.     

«Були моменти, коли хотіли повернути. І можливості є, але немає гарантій, що такі депутати-ОПЗЖсти не здадуть це місце рашистам», — зазначила Куц. 

Галина Куц представляє фракцію «Європейська солідарність» у Харківській облраді

Сергій Гладкоскок, який до розколу фракції очолював ОПЗЖ у Харківській облраді, а нині є головою депутатської групи «Відновлення України», просить не узагальнювати і зважати на те, як депутати працюють.   

«Проведення офлайн-засідань залежить від багатьох факторів, і остаточну крапку у прийнятті рішення ставить голова, консультуючись з правоохоронними органами. Якщо скажуть, що можна збиратися, я буду першим, хто прийде. Щодо можливих думок якихось депутатів [щодо роботи на ворога], нехай скажуть це співробітникам СБУ, питання терактів і інших незаконних дій, направлених на порушення конституційних прав громадян в період військового стану, це їхня компетенція», — коментує Гладкоскок, наголошуючи, що кожен має відповідати за свої слова, в тому числі перед законом.

Віталій Абрамов теж входить до групи «Відновлення України». Сергій Гладкоскок каже, що йому невідомо, де перебуває колега.  

«З Віталієм Абрамовим я спілкуюсь дуже рідко, де він перебуває зараз, я не знаю. Питання виїздів за кордон належить до компетенції ДПС України і до тих органів, які погоджували сам виїзд. Бувають різні життєві обставини і треба запитувати безпосередньо у людини, відносно якої стосується це питання. І не в моїй компетенції оцінювати вчинки інших. Моя думка — нас обирали щоб ми допомагали людям, на даний час це вкрай важливо, щоб ми були на місцях, володіли всією інформацією і швидко реагували на заклики», — відповів депутат. 

Зв'язатися з Абрамовим «МедіаПорту» не вдалось. Редакція готова доповнити матеріал його коментарем, якщо він забажає відповісти на питання журналістів (наші контакти). 

Блок новин за темою