Web Analytics

Депутати Європарламенту не вважають Лукашенка переобраним

Депутати Європарламенту не вважають вільними і справедливими президентські вибори в Білорусі, не визнають Олександра Лукашенка переобраним та закликають до нових виборів. Самого Лукашенка депутати назвали небажаною персоною в ЄС.

Про це йдеться у спільній заяві найбільших політичних груп Європарламенту, повідомляє «Європейська правда». 

Оприлюднену 17 серпня заяву підписали фракції Європейської народної партії, соціал-демократи, Альянс лібералів та демократів (нова назва Renew Europe), зелені та Європейські консерваторами та реформісти, уточнює Deutsche Welle з посиланням на AFP.

«Ми вітаємо білоруський народ за його мужність і рішучість і рішуче підтримуємо його прагнення до демократичних змін і свободи. Президентські вибори 9 серпня не були ні вільними, ні справедливими, і достовірні повідомлення вказують на перемогу Світлани Тихановської. Тому ми не визнаємо Александра Лукашенка переобраним президентом Білорусі і вважаємо його персоною нон грата в Європейському Союзі», — йдеться у заяві.

Євродепутати закликали негайно звільнити всіх затриманих і політв’язнів, затриманих до і під час виборчої кампанії. 

У Європарламенті також привітали рішення міністрів закордонних справ ЄС внести до чорного списку всіх осіб, відповідальних за насильство і фальсифікацію президентських виборів і закликали якомога швидше скласти санкційний список, щоб людям, які вчинили ці злочини, було заборонено відвідувати ЄС, а їхні активи були заморожені.

Фото: europarl.europa.eu

В Європарламенті закликали ЄС призначити спеціального представника по Білорусі, щоб підтримати процес мирного переходу влади і звернулися до Росії з вимогою утриматися від втручання.

«Ми закликаємо Російську Федерацію утриматися від будь-якого втручання в Білорусь, таємного або явного, і закликаємо інститути ЄС і держави-члени пильно протидіяти будь-яким діям Росії в цьому відношенні», — зазначено в заяві.

Після дня президентських виборів 9 серпня у Білорусі тривають масові протести. Для придушення акцій влада застосовує силу — відбуваються численні затримання із побиттями. Минулого тижня в містах почали страйкувати підприємства.

На мітинг проти Лукашенка у Мінську 16 серпня вийшли сотні тисяч людей 

Міністр охорони здоров'я Білорусі Володимир Караник підтвердив загибель двох людей внаслідок акцій протесту, повідомляє TYT.by. За його словами, у лікарнях перебуває 158 людей, троє у тяжкому стані. Олександр Лукашенко заявив, що не віддасть владу «навіть після смерті».

На провладний мітинг до Мінська 16 серпня, за повідомленнями незалежних білоруських ЗМІ та Telegram-каналів, везли людей з усієї країни

Лукашенко вже зв'язувався з президентом РФ Володимиром Путіним щодо «забезпечення безпеки». 


На заяви з Мінська відреагував офіційний Київ. Вперше в історії МЗС України викликав посла України у Білорусі на консультації до Києва. 

«Як ви знаєте, минулої п'ятниці офіційний Мінськ передав затриманих «вагнерівців» до Росії, попри наявність усіх правових та моральних підстав передати їх Україні. Цей крок підірвав довіру між нашими країнами та завдав важкого удару нашим двостороннім відносинам. Після цього Олександр Лукашенко неодноразово і абсолютно безпідставно звинувачував Україну у недружніх кроках проти Білорусі...

З огляду на це, я ухвалив рішення викликати посла України в Білорусі Ігоря Кизима на консультації до Києва для оцінки перспектив українсько-білоруських відносин у новій реальності, що склалася, вироблення відповідних рішень з урахуванням усього комплексу факторів»,— заявив глава МЗС Дмитро Кулеба

 

«Єдине, що хотілося б справді сказати білоруській державі, це — поважайте право своїх співгромадян на життя, здоров'я та свободу. І на політичну зрілість... Від цього залежатиме не тільки майбутнє Білорусі, а й майбутнє багатьох людей, включно з будь-якими політиками», — йдеться у заяві Офісу президента України