Web Analytics

Депутат міськради вимагає відкрити провадження щодо повернення проспекту імені Жукова

Депутат Харківської міськради Ігор Черняк вважає, що мер Геннадій Кернес, секретар міськради Олександр Новак і депутати міськради могли порушити законодавство, ухваливши рішення про повернення проспекту Петра Григоренка імені маршала Георгія Жукова.

Заяву з вимогою розпочати розслідування стосовно перейменування проспекту Ігор Черняк подав до поліції 19 червня.

«До Шевченківського відділ поліції ГУ НП в Харківській області подано заяву про вчинення злочину, передбаченого ч.2 ст. 436-1 Кримінального кодексу України: виготовлення, поширення комуністичної, нацистської символіки і пропаганда комуністичного і націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів, здійснені особою, яка є представником влади», — написав депутат на своїй сторінці у Facebook.

Він також додав фотокопії заяви.

Як зазначається в тексті, Черняк вважає, що в діях депутатів Харківської міської ради, Харківського міського голови Геннадія Кернеса та секретаря міськради Олександра Новака «можуть міститися ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 436-1 Кримінального кодексу України».

Черняк нагадує, що перейменування є порушенням закону про декомунізацію — з огляду на те, що маршал Георгій Жуков, ім’я якого міськрада планує повернути проспекту Петра Григоренка, обіймав керівні посади у вищих органах влади та управління СРСР.

«Перейменування об’єкту топоніміки — проспекту Петра Григоренка та об’єкту права власності — станції Харківського метрополітену «Палац спорту» на Маршала Жукова прямо порушує ч. 6 ст. 3 Закону України «Про присвоєння юридичним особам та об’єктам права власності імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій» та норми Закону України «про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», — йдеться в заяві.

У відділі комунікації Головного управління Національної поліції в Харківській області повідомили, що за заявою Черняка розпочали перевірку.

«Заява Черняка зареєстрована в Журналі єдиного обліку заяв та повідомлень. Перевірка триває», —  зазначили в поліції.

Аналогічну позицію також озвучив Український інститут національної пам’яті. В УІНП вважають, що присвоєння імені Георгія Жукова будь-якому об’єкту топоніміки Харкова або будь-якого іншого населеного пункту на території України суперечитиме чинному законодавству.

Інститут звертає увагу на те, що законність перейменування в інших населених пунктах України об’єктів топоніміки, названих на честь Жукова, у рамках виконання закону про декомунізацію підтверджується рішеннями адміністративних судів, які станом на сьогодні набрали законної сили. Як приклад наводяться постанови Житомирського окружного адміністративного суду від 15 вересня 2016 року, Орджонікідзевського районного суду Запоріжжя від 23 листопада 2016 року і 6 лютого 2017 року.

«Згідно з частиною другою статті 436-1 Кримінального кодексу України дії щодо поширення та публічного використання символіки комуністичного тоталітарного режиму, вчинені особою, яка є представником влади, караються позбавленням волі на строк від 5 до 10 років з конфіскацією майна або без такої. Ми будемо звертатися до Генеральної прокуратури, щоб вона провела перевірку вказаних обставин та порушила кримінального провадження за ст. 436-1 Кримінального кодексу, та будемо ініціювати позов до адміністративного суду щодо скасування ухваленого рішення міськради», —  коментує юрист Інституту національної пам’яті Сергій Рябенко

Проспект Жукова був перейменований на проспект Петра Григоренка у 2016 році розпорядженням голови Харківської облдержадміністрації Ігоря Райніна. 

У травні 219-го на сайті міськради зареєстрували петицію щодо повернення проспекту попередньої назви. Звернення публічно підтримав мер Геннадій Кернес, воно зібрало 5587 голосів. Ініціативу Кернес почав коментувати за кілька тижнів до того, як заявив про участь у позачергових парламентських виборах.

19 червня Харківська міська рада проголосувала за повернення проспекту імені маршала Жукова. 

Читайте MediaPort у Telegram