Web Analytics

Боротьба з COVID: до диспансеру радіаційного захисту прийшла молодь

Чим завершилися протести чорнобильців у Харкові та чи є кому лікувати хворих на коронавірус у диспансері радіаційного захисту? 

Слухайте подкасти «МедіаПорта» на сайті, в Mixcloud, Google Podcasts, Apple Podcasts, Telegram і на Українському радіо Харків 106,1 FM.

22 червня у Харківській облдержадміністрації розпорядилися відкрити Чорнобильську лікарню для прийому хворих на коронавірус. Днями раніше про це говорив голова обладміністрації Олексій Кучер

«Просив би все ж таки з розумінням поставитися — для того, щоб розвантажити, нам необхідно задіяти ще один медичний заклад». 

В день, коли це сталося, у відділенні інтенсивної терапії обласної інфекційної лікарні вже не було місця. Про неадекватність ситуації — для персоналу і пацієнтів —  втомився повторювати анестезіолог і консультант інфекційної лікарні Володимир Корсунов.

«Це ж очевидно! Він (персонал) не встигає зробити все так, як необхідно. Це буде дуже швидкий огляд, дуже автоматичні дії, тому що часу на роздуми, на індивідуалізацію, щоб посидіти поруч з хворим, потримати його за ручку, не буде... Відсоток хворих з тяжкими формами буде пропорційно зростати до загальної кількості хворих, у яких діагностують цю інфекцію».

Ситуація критична, визнав на зустрічі із чорнобильцями заступник голови Харківської облдержадміністрації Тарас Пастух

«У нас критична ситуація на сьогоднішній день з гострими хворими — тим, яким потрібна фактично реанімація. У нас в цих лікарнях, які відкриті, ще можуть бути кілька вільних ліжок, але реанімації всі переповнені. І в місті, і в обласній лікарні. Це ті хворі, яким допомога вкрай важлива. Буквально година, 2-3-4. Причому ситуація в них — коли він лежить, ніби стабільний, все нормально, протягом трьох годин, у нього температура 40, його не встигають реанімувати. Розумієте, що там відбувається на сьогоднішній день?».

Чорнобильські лідери наполягали на своєму: мовляв, лікарня не відповідає вимогам для СOVID. А лікування ліквідаторів в інших закладах не буде безкоштовним. 

— Можно я скажу, извините? Там паркет, там обои, а после коронавирусных больных надо убрать оттуда и паркет, и обои...

Тарас Пастух: Давайте життя людини не будемо порівнювати до шпалер!

— Эте же санитарные нормы говорят, уважаемый Тарас Тимофеевич!

Олексій Кучер: «У мене є пропозиція. Ми просто закріпимо за чорнобильцями конкретну особу в разі, якщо буде госпіталізовано до іншої лікарні і хтось буде вимагати якісь грошові кошти, ви будете повідомляти це безпосередньо цій особі, яка буде передавати цю інформацію мені».

В момент, коли лідери чорнобильського руху зустрічалися з Кучером, до медзакладу в’їхала перша швидка.

«Ганьба! Ганьба!...»

Попри спротив протестувальників в реанімацію внесли першого пацієнта — тяжкохворого на коронавірус чорнобильця. 

В сутичках біля диспансеру постраждали двоє правоохоронців. Підозру у насильстві до поліції отримав Віктор Собко — голова чорнобильської організації з міста Лубни Полтавської області.

«Ми розуміємо горе оцих людей, які захворіли на коронавірус!»

Бій за лікарню в Харкові одразу прирівняли до лютневих подій у Нових Санжарах.

«Ви думаєте ми їм співчуваємо? Да!».

Суд взяв Собка під нічний домашній арешт. Провини він не визнає. 

«Ви кажете, осмислив! Я осмислив дуже багато після оцих подій. І побачив на власні очі, що це таке, як поліція пройшла катком по інвалідах. Я не те що..., я вдвойнє тепер буду наполягати...».

Чорнобильці припинили протести. Тепер пишуть скарги до правозахисників, розповідає голова харківської організації «Союз Чорнобиль» Анатолій Губарев

— Практически все чернобыльцы вынуждены были выписаться, потому что у людей и так букет заболеваний, ослабленный иммунитет. Там сейчас всего лишь несколько чернобыльцев находится.

— А нам сказали, що 47 (інформація директорки медзакладу Ірини Пирогової на 26 червня — ред.).

— Это неправда!

— Ви можете йти до інших лікарень? 

— Можем. [Нам пообещали], если они (чернобыльцы) будут нести какие-то финансовые затраты, то обладминистрация будет их позже покрывать, но вот на сегодняшний день пришли жена с сыном очередного чернобыльца, они потратили более 30 тысяч на проведение операции, к сожалению, пока никакой помощи не получили. Копии чеков, документ на приобретение всего, что им дали в медучреждении — да, безусловно, эти документы у меня есть. 

Во время встречи с губернатором он говорил, и журналисты даже красивое такое сравнение нашли — «чернобыльцам нашли няньку» — говорил, будет выделен человек, который 24 часа в сутки будет работать с чернобыльцами, в случае необходимости и оказания помощи, он будет заниматься персонально каждым чернобыльцем. Прошло с понедельника, сегодня уже пятница, ни этого человека мы не знаем, ни номера телефона, куда можно позвонить. То есть это пустые слова до дня сегодняшнего!

Вирішувати проблеми чорнобильців має обласний департамент, каже голова Харківської ОДА Олексій Кучер. 

«Розпорядження я дав контактувати з хворими виконувачу обов'язків директора Департамента охорони здоров'я Бондарчуку Геннадію».

У чорнобильській лікарні, між тим, постала інша проблема — з прийомом хворих на коронавірус відмовлятися від роботи почали ті, хто раніше давав згоду, розповідає директорка диспансеру Ірина Пирогова

«К сожалению, отказалось очень много врачей. Изначально согласились работать порядка 70 человек. Но на сегодняшний день это, получается, человек 15-16».

Щоб реанімація не залишилася без лікарів, до медзакладу відрядили анестезіолога обласної інфекційної лікарні Віту Скорик

«Не можна лікувати без лікарів, це ж зрозуміло. Тут нікого немає... Дуже соромно за колег».

Охочих працювати з СOVID-хворими почали шукати серед молоді. У Харківській облдержадміністрації зібрали керівників освітніх закладів.

Олексій Кучер: «Ми вже отримали листа з Міністерства охорони здоров'я. У звязку з тим, що всі лікарні, ми вже всі лікарні відкрили, які були лікарнями першої хвилі, ми будемо визначати лікарні вже другої хвилі. Найближчим часом вони будуть визначені. Ми вкрай потребуємо медичних працівників. І ми просимо вас, можливо, підключити інтернів, можливо, підключити викладацький склад, який має можливість практикувати».

І вже наступного дня до диспансеру прийшли нові кадри, розповідає Ірина Пирогова. 

«Майже вирішилась проблема з анестезіологами. До нас прийшло 4 лікаря-анестезіологи, вони сумісники. До нас прийшло двоє з середньою медичною освітою — це два інтерни...».

До колективу приєднався лікар з Мерефи. Готова до роботи харків'янка Катерина Котелевець — студентка фармацевтичного університету, має досвід роботи в онкоцентрі. 

«Тяжело работать в костюме. Это самое тяжёлое, потому что, во-первых, лето, жарко. Ты не можешь его снять вообще ни на секунду, ты постоянно находишься в нём. Это шлем, который закрывает тебе полностью лицо, глаза. Это респиратор. Действительно, это очень тяжело. Про обед, воду, про все такие моменты, можно забыть... 

Я считаю, когда ты идешь в медицину об этом не стоит задумываться даже. Ты должен заранее понимать, что в стране, в мире, возможны какие-то такие ситуации, когда ты должен пожертвовать своим здоровьем и всем чем только можно, ради того, чтобы помочь людям. 

Да, моя семья знает. Моя семья знает мой порыв к медицине, поэтому, когда я сказала, что я увольняюсь с основного места работы и иду сюда, да, переживают, да, беспокоятся, но...».

Красноградець Олександр Щербаков прийшов влаштовуватися на роботу у свій випускний в медуніверситеті. 

«Як лікар-інтерн я буду навчатися у досвідчених анестезіологів, пробувати сам все роботи, під їх наглядом, звичайно. Сподіваюсь, що не підведу головного лікаря, та своїх уже, можна сказати, колег. Що я буду корисним. Я тільки за це переживаю...

Реанімаційне відділення дає дуже закалку класну».

Готовність працювати з хворими на коронавірус попередньо дали 25 випускників медколеджу з Куп'янська. 

Читайте такожДиспансер в облозі: як ліквідатори повстали за Чорнобильську лікарню