Web Analytics

14 колон і вірш Сосюри: яким буде пам’ятник захисникам України в Харкові

На площі Захисників України (раніше — площа Повстання) завершують встановлення монументу на честь загиблих українських військових.

Про хід робіт розповів заступник голови Харківської обладміністрації Михайло Черняк на своїй сторінці у Facebook. За його словами, монтаж добігає кінця.

«Монумент на майдані Захисників України буде нестандартним для нашого міста — в тому сенсі, що він дійсно далекий від радянського та пострадянського реалізму. І в той само час — надзвичайно близький до сучасних тенденцій світової скульптури та архітектури», — каже Черняк.

Головним елементом стане куб: як пояснює Михайло Черняк, «найміцніша геометрична фігура» символізуватиме Україну — цілісну та сильну державу. Цей елемент монтуватимуть останнім, вже найближчими днями.

У кубі не вистачатиме частини — це відсилання до втрат України, людських життів і територій. Але ця частина залишається поряд, у вигляді 14 колон — на згадку про 2014-й рік, коли почалася війна.

Імен загиблих на колонах не буде. Замість них — рядки віршу Володимира Сосюри «Любіть Україну».

«Так трактують ідею монументу автори та всі ті, хто глибоко занурений у процес його створення. Проте я впевнений, що кожен, хто прийде на це місце, побачить щось своє — те, що торкне його серце», — вважає Черняк.

Військові, за словами заступника голови ХОДА, таку ідею пам’ятника схвалюють.

У травні 2016 року на площі Захисників України заклали капсулу і встановили пам'ятний знак на місці майбутнього будівництва пам'ятника. Створити його планували орієнтовно у 2017 році.

Восени 2016-го проходив конкурс проєктів. Найкращим визнали роботу харківського скульптора Олександра Рідного. Деякі військові, волонтери, представники громадськості запропонували продовжити конкурс, оскільки, на їхню думку, жодна з робіт «не викликала відчуття наявності серйозного смислового навантаження». У 2018 році представники Спілки ветеранів АТО представили інший ескізний проєкт.

Віришальний варіант готувала група молодих скульпторів та архітекторів. Монумент планують відкрити 14 жовтня — до Дня захисника України. Це також День Українського козацтва та День святої Покрови Пресвятої Богородиці.

Читайте MediaPort у Telegram